avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 896 soluții astăzi
Forum Activitate mareleandrei

Activitate mareleandrei

Răspuns la discuția Taxa TV este obligatorie?
Doar prin simplul raspuns: am vazut adresa sediului firmei in momentul infiintarii.
Sediul figureaza pt primirea corespondentei!
Nici un angajat sau administrator al firmei nu se afla la sediul respectiv.
Răspuns la discuția Taxa TV este obligatorie?
Nu!
Dupa cum am mai scris sediul este doar pt.corespondenta, unde exista alte "n" sedii firme
Buna ziua.
Am primit o Notificare de plata taxa TV cu sume restante din 2011 data infiintarii (50 ron/luna).
Avem un SRL, cu activitate prestari servicii. Lucram in colaborare cu alte firme, platim serviciile cu utilitatile prin firmele respective. Nu avem contract cu Enel, Electrica, E-on, samd., activitatea noastra desfasurandu-se in permanenta in afara sediului firmei.
Adresa SRL-ului este doar de corespondenta.
Ce avem de facut? Este intr-adevar obligatoriu plata acestei taxe, care nu este mica? Nu ne folosim de serviciul respectiv, sub nici o forma!
Buna ziua,
Daca anul acesta 2013,
- expira contractul cu firma care ne repartizeaza ( calculeaza) consumul de caldura din ap.
- si totodata expira termenul de valabilitate al contoarelor (repartitoare) de pe calorifere
Trebuie respectata cota de 80 % pt. montarea unor noi repartitoare? Sau ajung de exemplu 65% pt. montare.
In asociatie sunt doar 30 % care au semnat ca nu mai vor repartitoare.
multumesc pentru ajutor
firma infiintata SRL in octombrie 2012.
in anul 2012, nu a efectuat activitati economice ( nu s-a incasat nimic, avem doar chelt. de constituire).
bilant la 31.12.2012, trebuie depus?
In data de 16.02.2012 am fost amendat de un agent de politie ..[Editat], pentru ca am circulat cu autoturismul meu in localitate (oras Curtici judetul Arad), cu luminile de drum (faza scurta) si cu farurile de ceata aprinse la o ora apropiata de miezul 12.50. Cum este posibil a ma amenda in momentul in care fiind vreme nefavorabila am circulat cu farurile de ceata aprinse. Ce sanse am la o contestatie in instanta? Ma puteti ajuta?