avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 727 soluții astăzi
Forum Activitate octav_citu

Activitate octav_citu

Răspuns la discuția Bransare gaze bloc/contractare
Va multumesc pentru raspuns. Ma puteti ajuta cu temeiul legal al celor de mai sus? Intr-o eventuala disputa cu acesti vecini de bine, ar trebui sa am si baza legala a celor mentionate.

Va multumesc inca odata
Buna ziua,

Ieri am inaintat catre Engie copie contract vanzare cumparare si copie act identitate prorpietar al unui imobil situat in Constanta, intr-un bloc de apartamente

Dar, nu stiu exact care e procedura, eu fiind proaspat mutat pe acea scara de bloc iar vechiul proprietar nu a participat la coloana de pe casa scarii si racordare la retea.

Se pare ca “proprietari”, daca se poate asa ceva, sunt doi locatari (unul din ei angajat Engie) care acum imi cer un tarif exorbitant pentru acces la coloana comuna si in schimb nu imi dau decat un table cu locatarii care au participat initial la racordare si coloana comuna.
Nu ar trebui sa existe o forma legala de plata a acestei sume ( 1500 lei) sau macar o chitanta de mana?

Care ar fi pasii de urmat in acest caz?

Daca ma puteti consilia, astfel incat sa pot finaliza contractual cu Engie, va raman recunoscator

Ati publicat un articol cu acest titlu , prin care toate firmele si PFA vor trebui sa isi schimbe actele de inregistrare la ONRC.
Intrebarea este:
- cabinetele medicale individuale functioneaza in prezent cu un act de inregistrare in Registrul Unic al Cabinetelor Medicale si cu CUI dat de MFP. Ele nu sunt inregistrate in prezent in Registrul Comertului

Se aplica prevederile mentionate si pentru Cabinetele Medicale Individuale (CMI)?

Multumesc,
Octavian Citu
Răspuns la discuția CMI- chitante sau casa de marcat?
Scuze, dle Manea :stunned:
Răspuns la discuția CMI- chitante sau casa de marcat?
Pentru dl. Zaharia Marius - avocat:
Imi cer scuze ca va contrazic: NU EXISTA OBLIGATIVITATEA CASEI DE MARCAT PENTRU CMI.
Va rog verificati OUG 28/1999 actualizata - Art 2, lit.h - "h) activităţile desfăşurate ca profesii libere sub toate formele de organizare care nu implică crearea unei societăţi comerciale;"

Pentru dna Iuliana Manea - contabil:
Aveti perfecta dreptate - teoria impune eliberarea de factura catre oricine-PFsauPJ. Marfa sau prestarea de serviciu este insotita de facura si plata (circulatia banilor) este insotita de chitanta, cec, op, bon POS,etc
Practica insa face ca medicii in general sa elibereze numai chitante pentru serviciile prestate direct catre persoane fizice (99,99% din cazuri). Putin cam incorect dar general valabil

Acum ramane la latitudinea celor care controleaza sa decida: penalizam sau nu aceasta practica. Daca inregistrarile contabile sunt bine intocmite si exacte, s-ar putea sa nu va penalizeze nimeni

Suuces!
O zi frumoasa!
La ce riscuri ma supun eu in calitate de cumparator al unui apartament care anterior a fost obtinut prin certificat de donatie?