avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 585 soluții astăzi
Forum Activitate dvni2011

Activitate dvni2011

Stimata doamna avocat!
Speta se incadreaza in drepturi de autor cu daune de 250.000 euro.
Dupa cum vedeti, suma depaseste 100.000 lei si sunt convins ca urmatoarea cale de atac este APELUL.
Pe mine ma nelamureste altceva.
Faptul ca in incheierea cererii de indreptare a erorii materiale judecatorul a scris ca el imi respinge cererea nu ptr ca in cazul acestei rori nu s-ar fi cuvenit sa fac cerere de indreptare a erorii mat,. ci ptr ca instanta a considerat ca am dreptul la urmatoarea cale de atac(recurs) deoarece mi-a acordat ca daune sub 100.000 lei.
Ori stiu ca exista un recurs in interesul legii mentionat mai sus de mine care a fost admis tocmai ca instantele sa aiba un punct de vedere unitar.
In concluzieȘ doream sa stiu daca calea de atac este in functie de suma ceruta in cererea principala sau in functie de suma admisa de instanta de fond?!
Se pare ca prima varianta este corecta intrucat nicio instanta nu poate lipsi un justitiabil toate caile de atac la care are dreptul.
Nu cred ca trebuie sa conving instanta de recurs ca de fapt aveam dreptul la apel.
Daca este corecta vede si singura, nu?
Daca te indrepti cu o actiune civila impotriva unei judecatorii, tribunal sau curte de apel,parata poate sa isi judece singura cauza? Presupun ca da,insa tu ca reclamant fie ridici exceptie de incompatibilitate, fie ceri stramutarea(fara sanse de castig)
Ce-i de facut?
Multumesc ptr raspuns!
Sunt de acord cu dv...insa judecatorii chiar au voie sa scrie ce vor ei???!!!
Decizia invocata de mine in intrebarea adresata are legatura cu acest subiect?! O pot invoca in fata completului de recurs(caci dosarul este deja la o instanta de recurs) ptr a lamuri instanta ca de fapt trebuie sa judece se judece un apel si nu un recurs?!
In cazul acesta si instanta trebuie sa se schimbe!!! Apelul are complet de 2 jud, iar recursul un complet de 3 jud.

Privitor la intrebarea dv.Este vorba de proprietate intelectuala, nicidecum de prejudicii prin erori judiciare.

Va multumesc! Eram sigur!
Cu toate ca inainte de a primi sentinta am declarat apel si am cerut redactarea si comunicarea sentintei, la primirea ei am vazut ca se mentiona RECURS
Am facut cerere de indreptare a erorii materiale si mi-a fost respinsa.
Chiar azi am primit incheierea.Am ramas blocat si am realizat ca sunt sicanat
Ce sa invoc in recursul pe care il am de facut in cele 15 zile de la comunicarea incheierii???
Multumesc
Am si eu o mare nelamurire.
Daca intr-o actiune in care reclamantul a cerut daune peste suma de 100.000 lei, iar tribunalul a apreciat, prin admiterea in parte a cererii, ca cal litigiului este sub limita prevazuta de art.282/1, care este calea de atac? apelul sau recursul?

Cu alte cuvinte, calea de atac se stabileste in functie de valoarea litigiului enuntat in cererea de chemare in judecata sau in functie de cat acorda judecatorul?
Daca eu cer daune de 500.000 lei, iar judecatorul imi admite cererea si imi bacorda 2000 lei, calea de atac este recursul sau apelul(tinand cont de cat am cerut eu si nu cat mi-a acordat instanta?!)
Cu alte cuvinte, daca judecatoarei nu-i place figura mea si imi castig de cauza pentru a 50 parte din cat cer, iar suma acordata este sub 100.000 lei, eu trebuie sa fac recurs ca asa vrea ea, sau am dreptul la apel ptr ca am pretuit obiectul peste 100.000 lei?:(

Acestei situatii ii sunt aplicabile dispozitiile Deciziei 32/2008(Recurs in interesul legii?)

Solicit urgent sfaturi si lamuriri!
Multumesc