avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 768 soluții astăzi
Forum Activitate costy1972

Activitate costy1972

Răspuns la discuția SALARII COMPENSATORII
am primit preaviz si mi sa spus ca postul meu sa restructurat ,dar ei au angajat alte persoane pe postul meu .
Buna ziua ,sint in perioada de preaviz pentru concediere si as vrea sa stiu daca pot primi salarii compensatori ?intrucit intentionez sa atac in instanta decizia de concediere.
Răspuns la discuția buna seara
Concediul de odihna este de 21 de zile lucratoare dar nu am facut din el .
Discuție buna seara
Buna seara ,sint agent de paza la o firma si insotesc trenurile de marfa de la expeditie la destinatie si am o problema.Sint in concediu de odihna si in preaviz pentru concediere.Conncediul de odihna incepe cu data de 10.09.2012,iar perioada de preaviz incepe cu data de 13.09.2012.Am lucrat 24 de ore tura normala de la 7 dimineata pina a doua zi la 7 ,apoi am facut un tren din data de 28.09.2012 pina pe 30.09.2012 mentionez ca am lucrat non stop pe durata deplasari trenului de la constanta si pina la suceava .de pe 28 ora 14 si pina pe 30.09.2012 ora23,15 cind am ajuns inapoi in cta . pe durata deplasari am primit 65roni diurna fara a avea dreptul ca dupa predarea trenului sa ma odihnesc (sa dorm) la suceava .Astazi la orele 18,40 ma sunat unul din sefi si mia spus sa ma prezint la munca ptr o tura de 12 ore.Am refuzat sa ma prezint la munca in temeiul celor mai sus mentionate .Va rog sa imi spuneti daca sint indreptatit sa nu ma prezint munca si daca nu ,ce sanctiuni poate atrage deciazia mea ,avind in vedere ca seful ma sunat si mia Cerut ca maine sa ma prezint la baza sa dau declaratie scrisa ca nu am vrut sa intru in servici .Apoi as dori sa stiu ; la cite diurne aveam dreptul legal si valoarea unei diurne,si daca ma cazam la hotel firma era obligata sa imi deconteze cazare sau nu?
Răspuns la discuția programul de lucru
Nu avem lider de sindicat ptr ca nu exista sindicat ,apoi contractul este facut pe un program de 180 de ore si un salar minim pe economie ,nu stiu cui sa ma adresez si unde sa ma duc sa discut asa ceva .
Buna ziua .eu sint agent de paza si insotesc trenuri de marfa de la expeditie pina la destinatie. programul de lucru este din clipa in care iau trenul in primire si pina il predau la destinatie ,acest program variaza de la minim 40 de ore la 120 de ore,timp in care eu sint obligat sa stau non stop fara sa ma odihnesc linga tren. Dupa predarea trenului sint obligat sa ma intorc imediat inapoi in localitatea de domiciliu.Firma nu vrea sa ne asigure nimic ,nici timp de odihna ,diurna este calculata dupa 24 de ore de cind am inceput serviciul chiar daca eu ma aflu la cel putin 100km de localitatea de domiciliu unde se afla si firma la care lucrezi .ACUM AS DORI SA STIU CE DREPTURI AM PE DURATA EFECTUARI SERVICIULUI DE ACEST GEN ,CE OBLIGATII ARE FIRMA ASUPRA MEA ,CE AR TREBUI SA IMI OFERE ,DEOARECE DACA EU STAU SI 120 NU AM VOI SA DORM ,NU AM VOI SA MA SPAL SI NICI NU AM UNDE ,MANINC PE TREN PE PASARELA TRENULUI,SAU PE UNDE APUC ? VA MULTUMESC
Discuție Diurna
Buna ziua. Sint agent de paza si insotesc trenurile de marfa de la expeditie pina la destinatie. Dupa 24 de ore de la inceperea deplasari mi se acorda o diurna de 33 roni ptr 24 ore.Mentionez ca eu plec pe trenurile de marfa pe vagoane si indiferent cite zile stau la munca diurna de aceias si este acordata ptr 24 de ore. IMI PUTETI EXPLICA CUM SE ACORDA ACESTA DIURNA DUPA CITE ORE DE LA INCEPEREA SERVICIULUI SE ACORDA ,CE ALTE DREPTURI AR TREBUI SA MAI PRIMESC ,SI CARE ESTE LEGEA CARE REGLEMENTEAZA ACESTE DREPTURI.