avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1805 soluții astăzi
Forum Activitate gabrielcornel

Activitate gabrielcornel

Răspuns la discuția Somaj
Multumesc mult.
Discuție Somaj
Buna ziua,pe data de 06.06.2012 m-am prezentat la A.J.O.F.M,pentru a mi se aviza carnetul de somer,urmand ca pe 20 iunie sa iau somajul.Data stabilirii dreptului de indemnizatie de somaj:30.04.2012.Vreau sa stiu daca pe 20 iunie voi primi somajul pentru luna mai sau voi primi mai multi bani.

Va multumesc anticipat.
Va multumesc din suflet,numai bine.
Buna ziua,

La data de 10.11.2011 m-am angajat la o anumita firma cu contract pe perioada determinata,mai exact perioada 10.11.2011-31.01.2012.Dupa expirarea primului contract,mi s-a propus prelungirea contractului individual de munca pe perioada determinata(3 luni),semnand asadar un act aditional de prelungire a contractului.Saptamana aceasta am fost instiintat de conducere ca ,contractul meu va inceta de drept la data de 30.04.2012.
As dori sa stiu cum sa procedez pentru a putea beneficia de indemnizatie de somaj,daca firma la care am lucrat ma va trimite in somaj,ce documente imi sunt necesare pentru ajutorul de somaj.Vreau sa precizez ca in ultimele 24 luni am mai mult de 12 luni.
Va multumesc pentru raspuns.

Numai bine.
Buna ziua,

Incepand cu data de 10.11.2011 si pana pe 31.01.2012 am lucrat cu contract individual de munca pe perioada determinata,apoi mi s-a propus prelungirea acestuia cu inca 3 luni,mai exact pana pe 30.04.2012 pe care am acceptat-o.
Daca dupa expirarea celui de-al doilea contract individual de munca pe perioada determinata mi se va face inca o propunere de prelungire a contractului,dar de aceasta data pe un alt post pe care nu-l pot accepta,contractul inceteaza de drept chiar daca nu sunt de acord cu postul vacant?

Va rog sa-mi spune-ti daca in aceste conditii am dreptul la somaj.Vreau sa precizez ca in ultimele 24 de luni am lucrat peste 12 luni.

Va multumesc si astept raspunsul dumneavoastra.