avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 861 soluții astăzi
Forum Activitate conete

Activitate conete

POPA GHEORGHE a scris:

Avand doar 15 ani de grupa a 2-a nu va ajuta, sa iesiti mai devreme la pensie.
In plus, pentru a iesi la pensie, conditiile sunt de stagiu de cotizare si varsta, impreuna.

Am 57 ani,40 ani cotizare cu cei 15 ani grupa a doua as avea dreptul in 2027 dar daca cei 15 ani sunt asimilați la condiții speciale aș ieși anul ăsta


Carp Mircea a scris:

Da.
Puteti sa va incercati norocul.
Depuneti cerere de deschidere drepturi cu aplicarea prevederilor Deciziei 28/2024 a ICCJ.
Veti primi decizie de respingere pe care apoi o veti contesta in instanta.

Mulțumesc pentru răspuns.
Eu mă gândeam ca nu am cum să pierd în instanță conform deciziei iccj, nu să merg la noroc.
Am 15 ani de grupa a doua pana la data de 01–04–2001 ar trebui sa beneficiez de pensie in 2027,conform deciziei iccj as putea ieși anul acesta cum ar trebui să procedez?
Cornel Vasile a scris:

Din continutul "minutei" reiese ca asimilarea se face si sub aspectul majorării punctajelor lunare cu 50%, conform art. 100 lit. b) din Legea nr. 263/2010, iar nu doar cu privire la determinarea stagiului de cotizare, potrivit art. 56 alin. (1) lit. d) şi la reducerea vârstei de pensionare, potrivit art. 562 din Legea nr. 263/2010.

In opinia mea, asta ar duce la o recalculare a tuturor Deciziilor de pensionare cu reducerea varstei standard de pensionare pentru cei cu activitate in grupa a doua II-a.

Nu ma interesează procentul ci scăderea vârstei, conform deciziei as putea ieși la pensie anul acesta.
Aș putea depune dosarul și să dau în judecată casa de pensii?
Scuze pentru calcul eu am gresit.
Răspuns la discuția calcul varsta pensionare


Carp Mircea a scris:

18 ani de grupa I-a in procent de 100%,aduc o reducere cu 4 ani a varstei standard(65).

18 ani grupa I-a aduc 9 ani reducere nu patru

Carp Mircea a scris:

La acest moment readucerea este de 5 ani și 8 luni din vârsta standard.Dati mai multe detalii:Femeie sau bărbat, luna și anul nașterii.Este necesar pentru lămurirea d-voastră.


Eu întrebam dacă știți ceva despre decizia iccj din 3 iunie dacă modifică ceva la mine așa știam și eu cat am reducerea de vârstă.
Sunt născut în 67, bărbat
După reducerea calculată de dv îmi dau seama ca sunteți mai neștiutor ca mine, cine a lucrat in grupa a doua de munca pana in 2001 beneficiază de patru luni la an reducere din vârsta standard nu trei.


Carp Mircea a scris:

Sunteți pensionar ?


Încă nu, am dreptul în 2027 cu reducerea de grupa a doua, încă lucrez am 40 ani vechime.
Am 17 ani de munca in grupa a doua de munca pana la data de 01–04–2001 data de la care nu am mai beneficiat de grupa, conform deciziei iccj din 03–06–2024 pot beneficia de reducerea vârstei de pensionare cu 6 luni la an? La grupa a doua beneficiam de 4 luni la an.
Răspuns la discuția cotizatie sindicat
Da in statut asa scrie dar eu am facut o cerere la dir general sa nu mai retina cotizatia pe statul de plata .Ma interesa daca este obligatoriu ca patronul sa opreasca cotizatia pe statul de plata este vreo lege in sensul asta?