avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 971 soluții astăzi
Forum Activitate Petronela2621

Activitate Petronela2621

Răspuns la discuția Program de vizita
Nu am fost căsătoriți. Copilul este incredintat mie din 2007 , în 2011 am cerut suplinirea acordului parental sa plec in vacanta cu copilul in Austria.
A venit împreună cu avocata la proces spunând tot felul de minciuni. A cerut program de vizita si am fost de acord cu toate că nu a dorit niciodată să vină să vadă copilul. Dar tot el a cerut program .În 2011 a obținut programul de vizita, deși nu a vizitat niciodată copilul nici cand are program .
Acum vrem să plecăm in vacanta si acesta refuza sa vina sa dea procura sa fac pasaport copilului si sa isi petreacă vacanța la verișorii lui .
Ce cale de atac pot face conform legi sau ce e de facut .
Un sfat !
Multumesc



gi-jane2 a scris:

Cand am depus pt acordul parental atunci a cerut acel program de vizita .

Doamna, dati detalii ca nu sta nimeni sa va scoata cu clestele cuvintele!.
Ce ati cerut exact, de ce ?
Inteleg ca nu ati fost casatoriti.. desi nu ati raspuns la aceasta intrebare.

Răspuns la discuția Program de vizita
Oricand a avut aceea. După ce nu a vrut să vină niciodată, a luat program de vizita si tot el nu l-a respectat.


gi-jane2 a scris:

De ce a cerut program de vizita, nu il lasati sa il vada sau de ce i-a nazarit ?
Ati fost soti ?

Răspuns la discuția Program de vizita
Procesul a fost in 2011 , de atunci si pana acum nu a vizitat niciodată minorul. Cand am depus pt acordul parental atunci a cerut acel program de vizita .
Multumesc ,


Dana Fatol a scris:

Bună ziua,

Când a cerut program de vizită? A făcut proces? Dacă da, dovediți de ce cererea lui e neîntemeiată.

Pentru a putea obține dreptul de a scoate minorul din țară fără acordul tatălui puteți face acțiune pentru suplinirea acordului lui.

Succes,

Răspuns la discuția Program de vizita
Procesul a fost in 2011 , de atunci si pana acum nu a fost niciodată sa vada minorul .
Cum trebuie să procedez?



CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Apelați urgent la avocat.
Termenul este foarte scurt si cred ca va trebuie avocat care sa reușească să se judece foarte repede.
Șanse aveti sa castigati procesul dar aveti o mare problemă cu timpul.

Avocat Claudiu Lascoschi
Baroul București

Situația sta asa
Dacă a cerut program de vizita , nu a fost niciodată sa vada minorul de cand avea 12 luni .(acum minorul are 11 ani ).Vrem să ieșim din tara si sa plecam in vacanta de paști in Austria acest individ nu vrea să de a procura .
Ma pot adresa instanței si ce lege ?
Multumesc
Revin....
Lucrurile stau așa !!!
ora 21.00 am sesizat la secția de poliție tulburarea liniștii. Până au ajuns ei acestea și au luat lucrurile și au plecat . Cei doi polițai s a deplasat și la mine la ușă că nu i au găsit la fata locului.
Mi au cerut actul de identitate și au scris CNP .
Mă întreb la ce le trebuie CNP ?
Daca refuzam eram pasiva de amenda .
De acest lucru cu tulburarea liniștii au cunoștință la secția de care aparțin , primarul care a primit și el o sesizare și poliția locală.

Bună dimineața !!!
Cine este responsabil de blocurile ANL primăria sau administrația ?
Povestea sta astfel :
In fiecare seara se aduna gașca de vreo 15 băieți cu vârste între 12-15 ani la scara blocului acesta fiind un bloc ANL.Liniștea zilnica este perturbată de acești mici puștani fumători și cu cafeluțe. In afara de poliție care sunt mana in mana cui ar mai trebui sa mă adresez ? . Pe ce legi as putea merge ? Pe langa mai există și un parc pt copii.Pe banca se aduna seara de seara tot la fel . Parc nu este imprejmuit cu gard nu exista nimic scris atenționări sau ceva cum am văzut la alte parcuri.