avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 113 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Program de vizita
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Program de vizita

Situația sta asa
Dacă a cerut program de vizita , nu a fost niciodată sa vada minorul de cand avea 12 luni .(acum minorul are 11 ani ).Vrem să ieșim din tara si sa plecam in vacanta de paști in Austria acest individ nu vrea să de a procura .
Ma pot adresa instanței si ce lege ?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: When , utilizator 21:13, 12 Martie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Apelați urgent la avocat.
Termenul este foarte scurt si cred ca va trebuie avocat care sa reușească să se judece foarte repede.
Șanse aveti sa castigati procesul dar aveti o mare problemă cu timpul.

Avocat Claudiu Lascoschi
Baroul București
Ultima modificare: Luni, 11 Martie 2019
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Bună ziua,

Când a cerut program de vizită? A făcut proces? Dacă da, dovediți de ce cererea lui e neîntemeiată.

Pentru a putea obține dreptul de a scoate minorul din țară fără acordul tatălui puteți face acțiune pentru suplinirea acordului lui.

Succes,
Procesul a fost in 2011 , de atunci si pana acum nu a fost niciodată sa vada minorul .
Cum trebuie să procedez?



CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Apelați urgent la avocat.
Termenul este foarte scurt si cred ca va trebuie avocat care sa reușească să se judece foarte repede.
Șanse aveti sa castigati procesul dar aveti o mare problemă cu timpul.

Avocat Claudiu Lascoschi
Baroul București

Procesul a fost in 2011 , de atunci si pana acum nu a vizitat niciodată minorul. Cand am depus pt acordul parental atunci a cerut acel program de vizita .
Multumesc ,


Dana Fatol a scris:

Bună ziua,

Când a cerut program de vizită? A făcut proces? Dacă da, dovediți de ce cererea lui e neîntemeiată.

Pentru a putea obține dreptul de a scoate minorul din țară fără acordul tatălui puteți face acțiune pentru suplinirea acordului lui.

Succes,

Ultima modificare: Luni, 11 Martie 2019
Petronela2621, utilizator
De ce a cerut program de vizita, nu il lasati sa il vada sau de ce i-a nazarit ?
Ati fost soti ?

Alte discuții în legătură

Program vizita Enache Ana Enache Ana Buna ziua printr-un proces pt pe care l-am câștigat în august am putut sa imi scot copilul din țară și sa il aduc in Austria unde l-am înscris la scoala ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, am o problema cu o sentința pronunțată recent . ... Ela S Violeta Ela S Violeta Buna ziua, Am o problema cu o sentința pronunțată recent . De când instanțele de judecată acordă suplinirea acordului unuia dintre părinți ( în ... (vezi toată discuția)
Fosta sotie nu-mi da declaratie notariala sa pot pleca cu minorul in vacanta. laurentiu1974 laurentiu1974 Buna ziua, Vrea sa plec cu baiatul in vacanta si fosta sotie nu vrea sa-mi dea declaratie notariala si imputernicire sa pot merge cu minorul in vacanta.Pot ... (vezi toată discuția)