avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 613 soluții astăzi
Forum Activitate Dana_Abarjan

Activitate Dana_Abarjan

Răspuns la discuția Executare silita
Pana la urma am sa-i dau in judecata. Am discutat deja cu un avocat si ii vom actiona in instanta atat pe Kruk, cat si pe BCR. Nu putem sa ne lasam calcati in picioare de acesti camatari "legali". O sa primeasca cati bani trebuie, nu dobanzile, penalizarile etc. cu care a supradimensionata suma. Mult succes si curaj tuturor celor care sunt hartuiti de acesti hoti!
Răspuns la discuția Executare silita
Sa ma inteleg cu ei in ce sens? Sa negociez suma datorata?

Eu nu inteleg de ce nu se iau in considerare platile facute catre KruK pana in momentul executarii.
Răspuns la discuția Executare silita
Am revenit cu noi informatii, multumita ajutorului vostru. Am rezolvat la banca sa nu-mi mai opreasca cat vor ei, sa-mi opreasca o singura data pe luna doar 30 % din salariu si am cerut de la firma o copie dupa instiintarea popririi. Suma pentru care s-a cerut executarea silita este de 25.318 lei. Deci ei n-au luat in calcul ratele pe care le-am platit la ei la kruk si imi cer soldul initial pe care l-au preluat de la BCR. Nu inteleg de ce nu se iau in calcul platile facute catre ei....Pot face ceva in situatia aceasta?
Răspuns la discuția Executare silita
Nu stiu pentru ca am primit doar un sms de la executor in care sunt informata ca mi s-a pus poprire pentru suma de 29.000 de lei. Nu am primit nimic in posta sau pe mail.
Răspuns la discuția Executare silita
Deci Kruk a preluat creditul de la BCR de unde am imprumutat 17.000 de lei. Si la BCR am achitat 9.600 lei. La Kruk am platit la 8.800 de lei, dupa care m-au executat silit si-mi cer 29.000 de lei. Desi am platit atat, datoria a crescut enorm. De parca n-as fi platit pana acum.
Răspuns la discuția Executare silita
Uneori imi iau si din avans si din lichidare, din acest motiv ajunge la 50 %. Am sunat la banca, m-am certat cu ei ca nu pot trai doar cu jumate, dar imi spun ca suma deja a fost debitata si ca nu au cum sa am ajute. Acum am facut o cerere sa-mi opreasa doar o data pe luna, nu de doua ori cum au facut pana acum. Sa vad care e rezultatul. Suma asta de 29.000 de lei m-a socat. Nu m-am asteptat. O sa fiu datoare inca 10 ani de acum incolo. Este nedrept.
Răspuns la discuția Executare silita
Multumesc mult pentru raspuns!

Dvs. ma sfatuiti sa discut cu ei si sa vad ce au la dosar. Sa vad daca ei vor fi de acord, pentru ca nu pareau prea flexibili.

Mi se pare foarte mare suma de 29.000 de lei. Se poate face ceva sa nu platesc atat de mult?
Buna ziua,

Am nevoie de un sfat. Am facut un credit in 2008 de 17.000 de lei la BCR, din care am platit 9.600 de lei, dar am ramas fara loc de munca in 2010, motiv pentru care am intarziat cu plata ratelor. Cand m-am prezentat la banca, nu mai stiu daca au fost 2 sau 3 luni restanta, nu am putut plati rata pentru ca a dat dosarul la Kruk. A fost asa o surpriza. Nu am fost anuntata, desi aveam aceeasi adresa si numar de contact. Era normal sa ma anunte ca intentioneaza sa vanda creditul. In fine, m-am resemnat si am inceput sa platesc la Kruk dupa ce m-am angajat, fara a semna vreun angajament de plata cu ei. Am platit la Kruk 8.800 lei dupa care nu am mai putut plati ratele deorece au intervenit niste probleme in familie. Si Kruk m-a executat silit. De vreo 4 luni am poprire pe salariu, dar nu imi opresc o suma fixa, uneori imi retin 50% din salariu. Problema mea este ca ei acum imi cer 29.000 lei. Nu inteleg cum s-a ajuns la aceasta suma. Sunt disperata. Sunt ingropata in datorii. Stau si cu chirie. Nu mai am efectiv liniste. Nu stiu ce sa fac in situatia asta. Este normala suma pe care mi-o cer ei, daca eu am facut un credit mult mai mic si deja le-am restituit o suma de bani. Nu cred ca e posibil pentru 17.000 de lei imprumutati inital, sa ajung sa platesc aproape jumatate de miliard (de lei vechi). Va rog mult de tot sa ma ajutati, ce ma sfatuiti sa fac?
Buna ziua,

Sunt o fosta angajata la Mic.Ro, firma detinuta de D. Patriciu. Banuiesc ca ati aflat din presa ca firma a intrat in insolventa.

Nu s-au platit salariile pe luna ianuarie la termenul stabilit in contract. Ni s-a oprit impozit pe bonurile de masa in luna noiembrie 2011, bonuri pe care nu le-am primit nici in prezent. Plata garantiilor nu s-a facut, aici ma refer la suma oprita lunar din salariul angajatului, si anume 90 de lei, care deasemenea se mentiona in contract ca se angajeaza sa o achite in termen de 30 de zile. Eu am de primit 1620 de lei bani din garantie, care nu mi s-au dat din ianuarie. Sunt aproape doua luni intarziere.

Deasemenea, in cazul demisiei, nu s-a efectuat lichidarea, asa cum este prevazut in lege. Nu s-au platit nici zilele de concediu restante. Sute de angajati nu au avut concediu de odihna intr-o perioada de 1 an, in unele cazuri chiar si peste un an. In cazul meu, am avut intr-un an si jumatate doar o saptamana de concediu. Si asa l-am luat cu scandal, pentru ca nu au vrut sa imi dea nici macar o saptamana.

In ultimele luni, ma refer la ianuarie 2012 si respectiv februarie 2012, in unele magazine MIC.RO, angajatii au fost tinuti la program normal de 8 ore, in conditiile in care a fost sistata alimentarea cu energie electrica si respectiv, cu apa. A trebuit sa ne imbracam foarte gros si a avem lanterna sau lumanari pentru a avea cat de cat lumina. Consider ca, in calitate de angajat, mi s-au incalcat grav drepturile de a lucra in conditii de munca normale.

Astept raspunsurile dumneavoasta cu mare interes.

Va multumesc!