avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 862 soluții astăzi
Forum Activitate Valer000

Activitate Valer000

Buna ziua,
Acum patru luni am fost in oras cu niste prieteni, am stat pana tarziu iar cand am mers spre casa am vrut sa mergem pe o scurtatura si am vazut o gradina fara case sau ceva.Am sarit gardul si apoi a venit un portat la noi si a spus ca e gradina botanica si ca nu este voie sa intrii si i-am spus ca am inteles si sa ne scuza ca nu am stiut.In acel moment a chemat politia care ne-a amendat pe fiecare cu 500 lei.
As ndori sa stiu daca se poate da o amenda asa mare pentru ca ai sarit un gard.
STIMA,
Si daca va trebui sa platesc aceea suma si nu o sa am toti banii ce o sa se intample?Si daca vor afla de greseala voi fi obligat sa platesc suma respectiva si plus ceva bani in plus?Stima si respect
Din pacate am scos banii pentru ca eu asteptam de la cineva bani si nu m-am gandit ca acei bani sunt alocatia de stat iar acum nu stiu ce sa fac,Exista ceva lege care spune ca trebuie sa rambursez banii daca aceasta a fost greseala lor?Stima
Buna ziua, as dori sa ma ajutati cu o informatie.
Am card de la BT pentru alocatie iar pe el primesc in fiecare luna 42 lei.Ieri cand am fost sa imi ridic banii am constatat ca am mai mult decat trebuie si anume 462 lei.
Ce ar trebui sa fac?Voi fi anuntat de IPM Cluj sau va ramane povestea cu ''cine greseste, plateste"?Si ce se intampla daca am stricat banii si cum o sa-i returnez daca cumva trebuie?Astept un sfat.Stima si respect