avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 846 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bani in plus pe card - ce se intampla daca i-am ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bani in plus pe card - ce se intampla daca i-am cheltuit?

Buna ziua, as dori sa ma ajutati cu o informatie.
Am card de la BT pentru alocatie iar pe el primesc in fiecare luna 42 lei.Ieri cand am fost sa imi ridic banii am constatat ca am mai mult decat trebuie si anume 462 lei.
Ce ar trebui sa fac?Voi fi anuntat de IPM Cluj sau va ramane povestea cu ''cine greseste, plateste"?Si ce se intampla daca am stricat banii si cum o sa-i returnez daca cumva trebuie?Astept un sfat.Stima si respect
Cel mai recent răspuns: Ares-3 , moderator 19:06, 21 Februarie 2012
Sfatul meu este sa solicitati informatii in acest sens institutiei respective inainte de a retrage acesti bani de pe card.
Din pacate am scos banii pentru ca eu asteptam de la cineva bani si nu m-am gandit ca acei bani sunt alocatia de stat iar acum nu stiu ce sa fac,Exista ceva lege care spune ca trebuie sa rambursez banii daca aceasta a fost greseala lor?Stima
suma provine din alimentarea contului de catre functionarul bancar, Acestuia din urma i se poate imputa eroarea si evident in conditiile in care detinatorul cardului nu este in culpa ,atat timp cat nu a sesizat eroarea este prezumat ca este de buna credinta.
Daca in viitor se va afla de aceasta eroare, detinatorul cardului poate fi pus in situatia de a restitui diferenta incasata in plus, intrucat nimanui nu-i este ingaduit a se imbogati fara justa cauza.
Este vorba de o eroare, fie a bancii fie a cuiva care a completat gresit codul IBAN. Doar asa au putut ajunge banii in contul dvs.

Ar fi trebuit sa anuntati imediat banca pentru indiferent cine a gresit, banca, institutia care a virat banii sau altcineva, va trebui sa-i returnati.

Daca eroarea este a bancii, vi se vor retine banii care vor intra in cont pana la stingerea datoriei.
Daca greseala este a altcuiva (care a completat gresit codul IBAN) veti fi contactat de acea persoana (fizica sau juridica) pentru a stabili in ce mod ii veti restitui banii.

Nu va faceti sperante ca veti ramane cu banii...
Si daca va trebui sa platesc aceea suma si nu o sa am toti banii ce o sa se intample?Si daca vor afla de greseala voi fi obligat sa platesc suma respectiva si plus ceva bani in plus?Stima si respect

Alte discuții în legătură

Plata eronata facuta intr-un cont pe care exista poprire asiguratorie de catre anaf adriana istrate adriana istrate Buna ziua, Din greseala am facut o plata oline la o firma, confundand-o cu alta firma (denumiriele firmelor semanu). Problema este ca firma unde am virat ... (vezi toată discuția)
Suma de bani in cont din eroarea unui functionar bancar ferarri_enzo ferarri_enzo Buna ziua, nu stiu daca sectiunea aleasa pentru problema mea este corect aleasa, am studiat inainte si mi s-a parut ca aici ar fi! Caut un consultant care sa ... (vezi toată discuția)
Sold mai mare pe card lau_25 lau_25 In luna martie am plecat prin demisie de la firma la care am lucrat 3 ani, la sfarsitul lunii martie mi-a fost virat pe card salariul aferent lunii ianuarie si ... (vezi toată discuția)