Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Am fost amendati pentru ca am sarit gardul in gradina ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Am fost amendati pentru ca am sarit gardul in gradina botanica

Buna ziua,
Acum patru luni am fost in oras cu niste prieteni, am stat pana tarziu iar cand am mers spre casa am vrut sa mergem pe o scurtatura si am vazut o gradina fara case sau ceva.Am sarit gardul si apoi a venit un portat la noi si a spus ca e gradina botanica si ca nu este voie sa intrii si i-am spus ca am inteles si sa ne scuza ca nu am stiut.In acel moment a chemat politia care ne-a amendat pe fiecare cu 500 lei.
As ndori sa stiu daca se poate da o amenda asa mare pentru ca ai sarit un gard.
STIMA,
Mi se pare ciudat faptul ca sunteti ingrijorat de faptul "daca se poate da o amenda asa mare pentru ca ai sarit un gard", in loc sa va interesati de cum puteti incerca sa anulati procesul verbal de contraventie.
Daca v-a amendat, inseamna ca aveti si acel PV, pe care va trebui sa scrie temeiul juridic al amenzii, adica ce articole din ce lege ati incalcat (probabil Legea 61/1991 republicata).
Cititi cu atentie acel PV si reveniti cu amanunte.

Marcel Mihalache, Avocat
daca vreti un raspuns : da , se poate, si cred ca ati aflat 'first hand'

dar Dnul Consilier are dreptate, trebuie sa precizati temeiul legal al amenzii