avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 846 soluții astăzi
Forum Activitate tex

Activitate tex

Buna seara
Ma scuzati ca va deranjez am si eu o mare problema
Tatal meu a decedat in urma cu patru luni , de atunci fratele lui mai mare ne face numai greutati
Noi suntem trei frati , mama noastra este in viata
Problema sta infelul urmator . Tatal meu mai are trei frati ,dupa decesul bunicilor nu s- a facut succesiunea impreuna cu fratii lui Acum ca tata nu mai este fratele lui mai mare vrea sa faca impartirea mostenirii de la bunici Mostenirea despre care este vorba este o casa cu un teren de 5000mp ,un loc de casa de 2500 mp si teren agricol de 20 ha din care 10 ha si cei 2500 mp au fost insusite de fratele mai mare pe motiv ca ar fi avut rol separat inainte de cooperativizare , de-si nu exista acte doveditoare in acest sens , iar celelalte 10 ha au fost administrate de catre tatal meu si ceilalti doi frati .Mentionez ca in cele 10 ha de pamant agricol administrate de cei 3 frati se regasesc si cei 5000mp din jurul casei .
Acum fratele mai mare vrea sa faca scoaterea din indiviziune ridicand pretentii si la cei 5000mp din curte ,chiar daca si-a atribuit de unul singur 10 ha si 2500 mp .
As vrea sa-mi raspundeti daca l-a .o eventuala succesiune si scoatere din indiviziune ,mostenirea dupa bunicii mei se imparte in mod egal la toti cei 4 frati,sau fratele mai mare ramane cu cele 10he ,2500mp loc de casa pe care si lea atribuit si parte la cei 5000 mp din jurul casei .
Multumescu anticipat pentru amabilitate
Detin un teren si o casa, ramase mostenire de la parinti,pentru care platesc toate taxele si impozitele incepind din anul 1975 si pina in prezent. Mentionez ca, casa a fost construita de mine, si detin documente doveditoare in acest sens,precum si chitantele din care rezulta ca eu am platit toate taxele din 1975 pina azi.
Intrebarea mea este daca pot obtine acte de proprietate pe numele meu, fara sa mai cer acordul rudelor,si daca da ,care sunt pasii? Multumesc.