avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 798 soluții astăzi
Forum Activitate Daia

Activitate Daia

Răspuns la discuția reincredintare minor 11 ani
Buna seara. Nu am inteles d-na avocat ce anume ar putea fi atat de benefic pt copil: prezenta acum a unei mame care l-a parasit pt a-si reface viata si care apare acum pt alte motive decat dragostea ce ar trebui sa o aibe pt copil , dorinta disperata a unui tata de a-l tine departe pe copil de teama sa nu se repete o alta tragedie ( moartea unui alt copilas in urma cu cativa ani din neglijenta mamei), dorinta exprimata timid a copilului de a sta departe de amandoi ( aceasta este de fapt realitatea ) si a ramane acolo unde se afla si unde se simte fericit si iubit sau ce.....
Da domnule avocat,aveti dreptate : "...depinde de felul in care percepe instanta....". Eu sper ca instanta sa perceapa bine si sa considere cu adevarat dorinta copilului ca fiind legitima . Stiti de ce spun lucrul acesta ? Iata: dupa ce se incheie un proces pt minori , se da o sentinta si pa... se mai gandeste cineva sa verifice peste 6 luni sau un an situatia in care se gaseste minorul, daca sta bine sau nu, daca trebuie schimbata situatia ? Ei bine ,nu. Nu este de mirare ca in ultimii ani asistam la adevarate tragedii cu copii.
Eu cred ca ar trebui infiintat un Tribunal special pt minori cu judecatori specializati numai pe probleme ale minorilor care sa dispuna urmarirea fiecarui caz cu probleme , pt binele minorului , ca tot se vorbeste de interesele minorului.
Răspuns la discuția reincredintare minor 11 ani
Multumesc pt raspunsuri. Si totusi nu inteleg ce rost mai are audierea copilului daca in final instanta stabileste sa dea copilul impotriva vointei lui unui parinte ( mama) care l-a abandonat pt a-si reface viata si nici macar nu s-a interesat de el timp de 3 ani ? Aparitia ei acum se datoreaza dorintei de razbunare impotriva fostului sot mai ales ca minorul a dorit si doreste in continuare sa ramana cu acesta. Eu cred ca si dupa modificarea legii se urmareste de fapt sa se dea mai multa importanta drepturilor parintesti si nu intereselor minorului.
Multumesc. Raspunsul dvs imi aduce deja multe semne de intrebare sub alte aspecte ale situatiei in care ma gasesc. Incepusem sa am si eu dubii dar necunoscand bine regulile cred ca sunt tratata de ignoranta. Si asa cazul nu este destul de usor. Va trebui sa hotarasc repede ce este de facut. Numai bine.
Multumesc dar cred ca nu am fost prea explicita: am avocat. Dar mi-a spus ca nu ma pot duce in lipsa lui la arhiva pt a studia dosarul deoarece ii creez probleme la judecatorul de caz. Nu cunosc bine regulile si vroiam o confirmare sau infirmare. O zi buna.
Buna seara. Daca sunt reprezentat de avocat pot totusi sa merg la arhiva si sa cer studierea dosarului si al meu si al celeilalte parti ? ( V-as ruga sa argumentati). Daca sunt in contratimp cu avocatul meu si ma prezint totusi in sala iar judecatorul ma cheama si imi pune intrebari care sunt consecintele pt proces si pt avocatul meu ? va multumesc.
Răspuns la discuția reincredintare minor 11 ani
Multumesc pt raspuns. Copilul a fost incredintat tatalui . mama nu s-a prezentat la poces si nici dupa , nu a platit niciodata pensia si l-a cautat doar o singura data la scoala pt a incerca sa-l convinga s-o insoteasca. Copilul a refuzat , refuza si acum sa mearga cu ea. Deja este stresat la gandul ca ar trebui sa mearga cu ea. Stiu ca poate fi audiat. Dar ( scuze ca ma repet) daca tatal a revenit langa copil procesul va continua totusi ? ( nu , nu a facut acea declaratie ). In care moment al procesului poate fi audiat minorul? Numai bine si dvs.
Buna ziua. Minor (11 ani ) a fost incredintat unia dintre parinti cu hotar definitiva si irevocabila . parintele caruia i-a fost incredintat a plecat pt un an la munca in strainatate lasand copilul la bunicii de care este f atasat si care il ingrijesc . Celalalt parinte , profitand de situatie, a deschis proces pt incredintare minor fara insa a discuta si cu copilul . deja au avut loc cateva infatisari. Parintele plecat revine alaturi de copil renuntand la locul de munca din strainatate. In acest caz cum se poate proceda ?