Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drepturile si obligatiile clientului reprezentat de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drepturile si obligatiile clientului reprezentat de avocat

Buna seara. Daca sunt reprezentat de avocat pot totusi sa merg la arhiva si sa cer studierea dosarului si al meu si al celeilalte parti ? ( V-as ruga sa argumentati). Daca sunt in contratimp cu avocatul meu si ma prezint totusi in sala iar judecatorul ma cheama si imi pune intrebari care sunt consecintele pt proces si pt avocatul meu ? va multumesc.
1.Puteti studia dosarul cauzei chiar daca nu sunteti reprezentat de un avocat.Mergeti la arhiva -civila sau penala,dupa caz-cu c.i. si solicitati studierea dosarului in care sunteti parte.
2.In acest caz,solicitati instantei de judecata amanarea dosarului la a doua strigare.
andymaurul, utilizator
Multumesc dar cred ca nu am fost prea explicita: am avocat. Dar mi-a spus ca nu ma pot duce in lipsa lui la arhiva pt a studia dosarul deoarece ii creez probleme la judecatorul de caz. Nu cunosc bine regulile si vroiam o confirmare sau infirmare. O zi buna.
Are ceva de ascuns.Este aberanta ideea sa.
Multumesc. Raspunsul dvs imi aduce deja multe semne de intrebare sub alte aspecte ale situatiei in care ma gasesc. Incepusem sa am si eu dubii dar necunoscand bine regulile cred ca sunt tratata de ignoranta. Si asa cazul nu este destul de usor. Va trebui sa hotarasc repede ce este de facut. Numai bine.