avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 413 soluții astăzi
Forum Activitate j_j_j

Activitate j_j_j

Va multumesc pentru raspuns.

In ipoteza unui proces cu Posta cat de important este faptul ca NU DETIN chitanta prin care casa a fost achitata ??

Repet, singurele acte pe care le detin sunt:
- angajamentul pe care l-am mentionat mai sus prin care parintii matusii mele se obligau sa plateasca casa pana in 1954
- un act de vanzarea/cumparare pentru terenul pe care se afla casa incheiat intre o firma si CAR Posta
- acte de mostenire
- istoric de rol si situatia juridica a terenului din care rezulta ca este in posesia mea.

Referitor la avocat, nu caut un avocat pentru a face cadastrul ci un avocat care sa ma ajute sa obtin o hotarare judecatoreasca (in baza careia ulterior sa pot face cadastrul).

Va multumesc.

Adrian
Buna ziua,


Va expun problema mea in speranta ca imi veti oferi niste idei de a actiona.

Problema: detin o casa pe care doresc sa o vand dar nu ii pot face cadastrul.
Istoria: casa am mostenit-o de la o matusa si sunt unic mostenitor. Matusa mea a mostenit la randul ei casa de la parintii ei. Parintii matusii au cumparat/primit casa de la Casa de Ajutor Reciproc a Postei . Exista un angajament (pe care il detin) intre CAR Posta si parintii matusii prin care acestia se obliga sa plateasca rate la CAR Posta pana in anul 1954.
De asemenea, in acest angajament se mentioneaza ca daca parintii matusii nu platesc 6 rate li se ia casa.
Casa a fost platita la CAR Posta (cam in anul 1952 fiind platita integral) dar nu mai exista chitante (cel putin eu nu detin aceste chitante; teoretic ar trebui sa existe la Posta).

Problema cea mai mare este ca dupa achitarea casei, parintii matusii mele nu au mers la CAR pentru a incheia contractul final de vanzare/cumparare a casei iar in prezent mi se cere un asemenea act pentru a putea incheia cadastrul.
De asemenea, am incercat sa obtin chitantele de plata de la Posta, dar Posta mi-a raspuns ca nu le mai are (ca nu s-a mai tinut arhiva)... ciudat

Cu privire la casa am scos un istoric de rol si situatia juridica a terenului din care rezulta ca este in posesia mea.

Actele pe care le detin cu privire la casa sunt:
- angajamentul pe care l-am mentionat mai sus prin care parintii matusii mele se obligau sa plateasca casa pana in 1954
- un act de vanzarea/cumparare pentru terenul pe care se afla casa incheiat intre o firma si CAR Posta
- acte de mostenire

Va rog sa imi dati niste idei privind modul cum ar trebui sa actionez pentru a putea obtine cadastrul.
De asemenea, imi caut un avocat care are experienta in acest domeniu si care ma poate ajuta in obtinerea cadastrului.

Mentionez ca am un avocat dar acesta nu ma mai poate ajuta avand in vedere ca nu este specializat in acest domeniu.
Cineva m-a sfatuit sa incerc sa obtin de la Arhivele Nationale un act prin care sa vad daca exista ipoteca pe casa.


Va multumesc,


Adrian.
Situatia mea este urmatoarea: imediat dupa trecerea examenului de admitere la academia de politie a trebuit sa semnez un angajament (nu tin minte sa fi fost contract, ci aproape sigur un angajament) prin care dupa terminarea studiilor (de 4 ani) trebuia sa lucrez timp de 9 ani in Ministerul de Interne, in caz contrar urmand sa platesc CHELTUIELI DE SCOLARIZARE. Dupa 5 ani jumate mi-am dat demisia din MI.
Ma intreb oare nu se aduce o ingradire a dreptului la alegere libera a locului de munca "obligandu-ma" sa lucrez 9 (!!!) ani in MI ?
Ma gandesc sa dau Ministerul de Interne in judecata...stiu ca sunt foarte putine cazuri identice cu al meu, si de aceea incercam sa fac o analogie cu situatia in care o firma isi trimite angajatul la cursuri ...
Am incheiat un angajament cu o institutie de invatamant superior din Romania ca dupa absolvire sa lucrez un anumit numar de ani in domeniul/locul de munca aferent.

Exista vreo prevedere legala care sa se refere la un numar maxim de ani pentru care astfel de angajamente/contracte se pot incheia?

Altfel spus, pentru cursurile si pregatirea profesionala, o firma/institutie de invatamant poate cere angajatului/studentului sa semneze un contract/angajament ca dupa terminarea cursurilor/studiilor sa lucreze un anumit numar de ani in firma respectiva.... Exista vreo prevedere legala referitoare la acest numar de ani ?

Daca acest numar de ani este prea mare, se poate considera ca se incalca dreptul la alegerea libera a profesiei/locului de munca?