Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Probleme in obtinerea cadastrului - uzucapiune prin ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Probleme in obtinerea cadastrului - uzucapiune prin unirea posesiilor

Buna ziua,

Va expun problema mea in speranta ca imi veti oferi niste idei de a actiona.

Problema: detin o casa pe care doresc sa o vand dar nu ii pot face cadastrul.
Istoria: casa am mostenit-o de la o matusa si sunt unic mostenitor. Matusa mea a mostenit la randul ei casa de la parintii ei. Parintii matusii au cumparat/primit casa de la Casa de Ajutor Reciproc a Postei . Exista un angajament (pe care il detin) intre CAR Posta si parintii matusii prin care acestia se obliga sa plateasca rate la CAR Posta pana in anul 1954.
De asemenea, in acest angajament se mentioneaza ca daca parintii matusii nu platesc 6 rate li se ia casa.
Casa a fost platita la CAR Posta (cam in anul 1952 fiind platita integral) dar nu mai exista chitante (cel putin eu nu detin aceste chitante; teoretic ar trebui sa existe la Posta).

Problema cea mai mare este ca dupa achitarea casei, parintii matusii mele nu au mers la CAR pentru a incheia contractul final de vanzare/cumparare a casei iar in prezent mi se cere un asemenea act pentru a putea incheia cadastrul.
De asemenea, am incercat sa obtin chitantele de plata de la Posta, dar Posta mi-a raspuns ca nu le mai are (ca nu s-a mai tinut arhiva)... ciudat

Cu privire la casa am scos un istoric de rol si situatia juridica a terenului din care rezulta ca este in posesia mea.

Actele pe care le detin cu privire la casa sunt:
- angajamentul pe care l-am mentionat mai sus prin care parintii matusii mele se obligau sa plateasca casa pana in 1954
- un act de vanzarea/cumparare pentru terenul pe care se afla casa incheiat intre o firma si CAR Posta
- acte de mostenire

Va rog sa imi dati niste idei privind modul cum ar trebui sa actionez pentru a putea obtine cadastrul.
De asemenea, imi caut un avocat care are experienta in acest domeniu si care ma poate ajuta in obtinerea cadastrului.

Mentionez ca am un avocat dar acesta nu ma mai poate ajuta avand in vedere ca nu este specializat in acest domeniu.
Cineva m-a sfatuit sa incerc sa obtin de la Arhivele Nationale un act prin care sa vad daca exista ipoteca pe casa.

Va multumesc,

Adrian.
Uzucapiune prin unirea posesiilor. In instanta, chemati Posta in judecata.
Simplu, relativ scurt.
Dupa hotarare, va faceti cadastru normal.
Bafta!
Nu stiu ce e cu avocatul ala, nu exista avocati specializati in cadastru, asta il face un expert topograf.
Va multumesc pentru raspuns.

In ipoteza unui proces cu Posta cat de important este faptul ca NU DETIN chitanta prin care casa a fost achitata ??

Repet, singurele acte pe care le detin sunt:
- angajamentul pe care l-am mentionat mai sus prin care parintii matusii mele se obligau sa plateasca casa pana in 1954
- un act de vanzarea/cumparare pentru terenul pe care se afla casa incheiat intre o firma si CAR Posta
- acte de mostenire
- istoric de rol si situatia juridica a terenului din care rezulta ca este in posesia mea.

Referitor la avocat, nu caut un avocat pentru a face cadastrul ci un avocat care sa ma ajute sa obtin o hotarare judecatoreasca (in baza careia ulterior sa pot face cadastrul).

Va multumesc.

Adrian
Daca veti merge pe varianta - uzucapiune prin jonctiunea posesiilor va trebui sa dovediti in instanta ca ati posedat atat dvs cat si antecesorii dvs neintrerupt si ca ati achitat toate impozitele aferente imobilului. Nu trebuie sa dovediti proprietatea ci doar posesia - in cazul uzucapiunii
De acord cu colega, cu singura mentiune ca nu trebuie sa demonstrati ca ati posedat zi de zi si dv. si inaintasii dv. Trebuie sa aduceti martori pentru a arata ca ati posedat mereu dv. si cei de la care ati mostenit terenul.
Nu se demonstreaza ca ati posedat neintrerupt, aceasta se presupune, iar cine are interes contrar poate demonstra ca ati avut posesia intrerupta.
Daca mai aveti si pe undeva trecut faptul ca sunteti posesor... foarte bine.
Ati platit impozitul aferent terenului? Ar ajuta...
Cu avocatul am inteles eu altfel...