Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Uzucapiune..?? Bună ziua ... tatăl meu a cumpărat ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Uzucapiune..?? Bună ziua ... tatăl meu a cumpărat acum 40 ...

Uzucapiune..??
Bună ziua ... tatăl meu a cumpărat acum 40 de ani un teren langa casă cu contract de mana,nu am doar o copie făcută .persoana de la care a cumpărat a decedat de mai mult timp iar nepotul a vândut casa cu tot cu teren ... tatăl meu a platit impozit timp de 40 de ani este și gard de când la cumpărată acum ce se poate face pentru a intabula terenu.l la impozite apare că plătește impozitul tatăl meu
Daca am inteles eu bine situatia trebuia sa invoce uzucapiunea.
Trebuia un proces.

Incercati sa mergeti la avocat ca sa vada dacă se mai poate face ceva.

Manuela Rășină, administrator
Fără acte de proprietate, nu se poate intabula.
Totuși...sunt 40 ani. Tata ce a așteptat în tot acest timp?
raluk0207, utilizator
Buna ziua!

Pentru a invoca uzucapiunea, trebuie ca posesia exercitata sa indeplineasca mai multe conditii (sa fie utila, continua, publica, netulburata).
Cel mai bine mergeti la un avocat, cu toate actele pe care le aveti, si ii oferiti toate detaliile de care are nevoie pentru a va putea da un raspuns exact. Din postarea dvs nu reies toate informatiile relevante.

Buna ziua,

De principiu, poate fi invocata uzucapiunea.

Posesia trebuie sa fi fost continua, publica, neintrerupta, sub nume de proprietar.

Aceasta posesie poate fi dobandita prin orice mijloc de proba .(martori, inscrisuri ).

In cauza, poate fi depusa situatia juridica a imobilului, precum si istoricul de rol fiscal.

Exista si posibilitatea dobandirii bunul de la Primarie,insa trebuie sa platiti pretul solicitat.

Inainte de a va interesa despre procedura uzucapiunii, adresati-va PRIMARIEI, pentru a va comunica situatia juridica a terenului, precum si un istoric de rol fiscal.

Deci: cu contractul de mana se face o actiune in instanta, indreptata impotriva vanzatorului (sau a mostenitorilor acestuia) prin care se solicita o hotarare care sa tina loc de act de vanzare.
Nepotul nu putea vinde valabil fiindca imobilele (in speta terenurile, mai ales) se vand cu act autentic, incheiat la notar si se intabuleaza. Asta daca vorbim de prin anii '90 incoace.
Cu uzucapiunea ... nu ati furnizat suficiente date care sa ajute la o evaluare corecta: merge sau nu merge in acest caz.
Solicitati istoric de rol fiscal si situatia juridica, asa cum v-a sfatuit d-na avocat mai sus si vedeti incotro va duc aceste acte apoi cu ele si cu ce mai aveti mergeti la un avocat pentru o consultatie si eventual demararea unor proceduri.

Lukas90 a scris:

Uzucapiune..??
Bună ziua ... tatăl meu a cumpărat acum 40 de ani un teren langa casă cu contract de mana,nu am doar o copie făcută .persoana de la care a cumpărat a decedat de mai mult timp iar nepotul a vândut casa cu tot cu teren ... tatăl meu a platit impozit timp de 40 de ani este și gard de când la cumpărată acum ce se poate face pentru a intabula terenu.l la impozite apare că plătește impozitul tatăl meu