Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drept de proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drept de proprietate

Buna seara
Socrii mei au cumpărat de la un cetățean din comuna unde locuiesc dumnealor în anul 1974. Problema intervine ca acel vecin a făcut cu socrii mei un act de vanzare scris de mână, dar dumnealui nu era proprietar, proprietar fiind tatăl dumnealui, care era decedat la data încheierii actului respectiv de vanzare-cumpărare. Socrii mei plătesc începând cu data dobîndirii proprietății mai sus mentionate, toate taxele și impozitele pe terenul și casa respectivă, la primărie dumnealor figurant pe rolul fiscal. Cum as putea sa ii ajut sa dobândească acte de proprietate pe numele dumnealor? Ce acțiune trebuie să intreprindem pentru aceasta? Va mulțumesc
Buna seara.
O actiune in uzucapiune.
Dar, va recomand sa apelati la un avocat. Macar sa va redacteze actiunea si pentru pregatirea documentelor necesare probatoriului.
Așa o să facem. Vă mulțumesc.

Cabinet individual de avocat „Petrescu C.” a scris:

Buna seara.
O actiune in uzucapiune.
Dar, va recomand sa apelati la un avocat. Macar sa va redacteze actiunea si pentru pregatirea documentelor necesare probatoriului.

Uzucapiunea reprezinta o modalitate originara de dobandire a dreptului de proprietate.

Efectele sunt produse retroactiv, de la data exercitarii posesiei.

In instanta, poate fi invocata posesia de lunga durata, anume de 30 de ani, o posesia continua , public, neintrerupta, sub nume de proprietar.

In drept, invocati art. 1846, 1847 din Codul civil.

In probatiune, uzati de inscrisuri, interogatorii, martori, expertiza topografica.

Depuneti istoricul de rol fiscal, precum si situatia juridica a imobilului.

Martorii trebuie sa aiba declaratii pertinente, pentru a nu se retine o posesie echivoca.

Depuneti inscrisurile detinute.( chitantele care atesta plata taxelor, a impozitelor aferente).

Cauzele privind uzucapiunea sunt complexe, ele trebuie transate avand un avocat, care sa organizeze o aparare eficienta.

Succes.
Mulțumesc

gi-jane2, moderator