avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 720 soluții astăzi
Forum Activitate vladconsta

Activitate vladconsta

Sunt născut în 1958.am 36 ani vechime din care 11 ani grupa speciala fost militar .Sunt pensionat militar pe art 19 lg 223 din 2015 în care nu mi s-au luat în considerare cei 14 ani din activitatea civila .Vă rog să îmi spuneți dacă pot obține pensie publica și dacă beneficiez de reducerea varstei de pensionare .Vă mulțumesc.
Discuție pensie militara
sunt nascut iulie 1958.Am fost cadru militar 13,5 ani gr speciala ,trecut in rezerva 1997 fara drept de pensie. Va rog sa-mi spuneti daca beneficiez de prevederile art 19 lg 223/2015.Va multumesc.
Casa de pensii mi-a zis ca nu am dreptul la pensie militara nici anticipata nici limita de varsta pentru ca nu sunt militar activ .Asa este ?
Va rog frumos sa-mi spuneti la ce fel de pensie am dreptul conform legislatiei actuale.Cand v-ati referit la pensie anticipata partiala ,la stagiul complet de cotizare DE 21 ANI SI 9LUNI ati luat in considerare si anii din activitatea civila.Va rog sa-mi iertati insistenta ,dar de la casa de pensii nu primesti lamuriri. La pensia anticipata se iau in cosiderare si prevederile art 37.Va multumesc.
Revin cu datele mele .Nascut in iulie 1958,august 1976-august 1978 salariat civil ,octombrie1978-martie 1980 militar im termen,aprilie 1980-septembrie 1981 salariat civil,septembrie1981-august 1983 elev scoala de subofiteri slatina,septembrie 1983 -martie 1997 subofiter politie grupa I de munca,decembrie1997-decembrie 2003 salariat civil ,ianuarie 2004- ianuarie 2006 somer din acel an nu mai lucrez.Am fost la unitatea militara de care apartin si mi-au zis ca nu pot beneficia de pensie militara deoarece stagiul minim in specialitate nu cuprinde decat anii lucrati efectiv fara scoala militara si stagiul miltar, Revin la d-voastra cu rugamintea de a ma lamuri daca mai pot beneficia de pensie militara si in ce conditii .Va multumesc.
Am lucrat 14 ani militar activ 2 ani scoala militara 1 an jumatate armata 11 ani salariat civil 2 ani somer actualmente nu lucrez .Sunt nascut la data 24 iulie 1958.Va rog sa-mi spuneti la ce varsta pot obtine pensie militara. Va multumesc.