avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 717 soluții astăzi
Forum Activitate voicudamian

Activitate voicudamian

Răspuns la discuția PFA din 2012 avand C.U.I.
Buna seara,
Multumesc, Am inte;es mesajul Dvs/d=le moderator Neagu insa eu nu sunt pers.juridica ci Pers.Fizica Autorizata, totusi am sa incerc sa ma inregistrez pe baza de CUI sa vedem daca reusesc.
Buna ziua sunt PFA din 2012 avand C.U.I. Am solicitat in febr. a.c. la ANAF inrolarea mea in SPV ca PF pe baza certificatului calificat obtinut de la certSIGN tot in febr.a.c. ANAF imi raspunde ca CITEZ : nu va puteti inregistra tot cu CNP in SPV dar cu certificat avand in vedere ca aveti un cont activ ca pers.fizica cu utilizator si parola. Daca doriti sa folositi certificatul pentru a va inregistra ca pers.fizica (cu CNP-ul Dvs) va trebui sa renuntati la contul existent si apoi dupa 14 zile veti putea relua procedura AM INCHEIAT CITATUL.
Am identificat intre timp cum pot anula contul meu ca PF din SPV insa ma intreb cum voi putea comunica la ANAF diverse documente, declaratii (daca va fi nevoie) in perioada de 14 zile cat nu voi avea cont.
Rog respectuos raspuns, ce ma indrumati sa fac ? Inteleg ca dupa cele 14 zile voi putea deschide un nou cont ca PF tot cu CNP dar si cu certificat in acelasi timp. Asa este ?
Va mai deranjez cu o intrebare : facturile pe care le intocme-am pana acum din facturier, in 3 exemplare, si le trimiteam semnate si stampilate la clienti, se pot folosi in continuare in conditiile trecerii la sistemul e-factura.ro ?
Am identificat formuarul 084 cerere inregistrare in registrul de facturi electronice si doresc sa stiu daca pot sa il printez, completez de mana, scanez si apoi sa il trimit la ANAF in SPV. E posibil ? Multumesc de raspuns
am inteles ca trebuie sa ma inregistrez obligatoriu in registrul e-factura.ro eu fiind PFA cu activitate de traducator. Vreau sa stiu daca inregistrarea mea se face in SPV ANAF sau cum anume ?
Rog raspuns urgent, multumesc.
Buna ziua,

Am o intrebare legata de completarea in D.U, a CASS. Am vazut ca in DU depusa de subsemnatul in 02.2023 pentru anul 2022, in formular, dupa pct.2 (baza calcul CASS ) este trecut pct.3.(CASS DATORATA). Aceasta inseamna ca daca am trecut in DU suma datorata, aceasta trebuie si platita. (chiar daca eu, nu depasesc plafonul celor 12 salarii minime brute lunare, nu-i asa ?).Pentru completarea DU,am accesat declaratia care la pct.3 (CASS datorata) imi afiseaza (citez) : Pentru anul 2022, salariul minim = 2.550 lei (incheiat citat) si de aceea am completat CASS datorata cu valoarea de 128 lei adica 10% din baza anuala de calcul de 12750 lei. pe care ar trebui sa ii achit, nu-i asa ? Deci suma completata la "CASS datorata" ramane de plata ? Venitul declarat (din activ.independente ca traducator),avand calitatea de pensionar) a fost in 2022 de 6651 lei
Multumesc pentru lamuriri.
Multumesc D-le moderator George Neagu pt.raspuns. Acum, referitor la plata CASS unde in DU pentru anul 2018 nu am declarat si nici platit nimic (din vina mea) inteleg ca voi avea de plata la CASS calculat astfel : 10% x 12 salarii brute x 1900 lei salariu minim din 2018 adica de plata ar fi la sanatate (CASS) suma de 2280 lei. Sper ca am calcuat corect
Multumesc pt.tot sprijinul Dvs.
Buna ziua,
Am primit azi 14.12 notificare ANAF sector 6 privind nedeclararea CAS si CASS pentru veniturile din 2018. Subsemnatul sunt PFA si pensionar din 2012
1. Eu stiu ca pensionarii nu platesc CAS. Daca acest luru NU este adevarat va rog sa aveti amabilitatea sa imi spuneti care este temeiul legal pt.plata CAS de catre pensionari.
2, Ref.la CASS am omis sa o declar si sa o platesc si mi se spune ca trebuie sa o achit deoare ce am realizat venituri ega[e cu 12 salarii brute tara.Conform declaratiei depuse pt.anul 2018 am realizat venit brut de `11385 lei respectiv un venit net de 11.115. lei
Daca ati putea va rog sa imi spuneti ce valoare de CASS ar trebui sa achit, nu cunosc niveul salariului brut pe tara din 2018.
Va multumesc frumos.
Răspuns la discuția In DU am trecut valori gresite
Deci inteleg ca valoarea CASS pe care trebuie sao trec in DU (rectificativa) va fi cea calculata astfel : 6 salarii x 3300 lei = 19800 lei x 10% impozit = 1980 lei) DAR acest CASS nu il voi plati deoarece, asa cum am aratat mai inainte, venitul net obtinut in 2022 a fost de 4330 lei deci mai putin de 19800 lei. Am inteles corect ? Multumesc in mod special pentru precizare..
In calitate de PFA (pensionar) in DU pentru veniturile obtinute in 2022 declaratia fiind depusa in februarie 2023 am trecut o suma eronata la rubrica CASS.
Intrebarea 1 :Trebuie sa fac o declaratie rectificativa sau pot achita diret la casieria ANAF sector 6 suma corecta a CASS ?
Intrebarea 2 : Suma minima de achitat ca CASS este egala cu val.a 6 salarii minime sau exista si exceptii, si daca da care sunt aceste exceptii ?
Mentionez ca venitul net obtinut in 2022 a fost de 433 lei pentru care am achitat in termen (25.05) impozitul de 10% = 433 lei.
Va rog sa ma ajutati sa clarific raspunsul la cele 2 intrebari de mai sus.
Cu multumiri