avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1043 soluții astăzi
Forum Activitate voicudamian

Activitate voicudamian

Buna ziua,
Eu sunt inregistrat din martie ca PFA (CUI 29704616) pentru accesarea SPV de la ANAF, asta si datorita recomandarii d-lui consultant GRAMA CORNEL , dar in evidenta ANAF figurez ca persoana fizica. In Dec.2023 am fost notificat pentru neplata CASS pe anul 2018 si in discutiile avute acolo am inteles ca dintr-o eroare la intocmirea declaratiei de venituri am trecut ca nr.de autorizare al documentului dat de Registrul Comertului nr.40/517 in loc de 517 lucru pe care l-am corectat prin rectificarea declaratiilor pe perioada 2018-2023 pe baza declaratiilor RECTIFICATIVE de venituri depuse din nou pe 27.12.2023 pentru a nu risca sa fiu impozitat ca PF. Declaratiile re-depuse in dec.2023 au avut (unele) erori de validare pe care nu le inteleg si inca nu le-am clarificat si am repetat depunerea pe 30.05 insa cu acelasi rezultat (erori de validare) si ramane sa clarific cum sa rezolv problema.
Din cate cunosc eu, ca PFA nu sunt obligat sa platesc CASS decat daca ating un anumit prag al veniturilor inregistrate.
Pe 29.05.2024 am primit o somatie de plata pentru CNP meu 1481014400244 sa platesc CASS de 1653 lei conform titlului executoriu emis in 24.05.2024 de ANAF, la care pot face contestatie in 15 zile la instanta competenta.
Toate veniturile Veniturile brute declarate pentru perioada mai sus mentionata au fost sub 8000 lei .
Ar fost ieri la sediul ANAF din str.Popa Tatu si mi s-a spus sa vad cauza erorilor de validare si urmeaza deci sa clarific acest lucru cu ANAF
VREAU SA DEPUN URGENT ON LINE contestatie la somatia de plata si titlul executoriu pe care le-am primit pentru a putea suspenda aplicarea executarii obligatiei de plata de catre ANAF. Va rog sa fiu ajutat URGENT cu un sfat cum obtin formular de contestatie si cum trebuie sa formulez contestatia ca sa obtin amanarea executarii prin decizia instantei deoarece nu am experienta in acest sens. Eventual , daca nu voi putea sa depun contestatia pana vinerea viitoare 07.06 ma gandesc sa achit suma imputata (1653 lei) la casieria ANAF pe care sper sa o pot recupera ulterior de la ANAF dupa clarificarea depunerii valide a noilor declaratii care sa duca la rectificative.(ce parere aveti ?)
As vrea sa va mai intreb :
1 )daca se poate depune la judecatorie contestatia la somatia de plata in mediul online si
2) daca achit suma stabilita prin somatie (1653 lei) in ce termen mai pot face totusi contestatie la judecatorie ?
MULTUMESC MULT.
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati sa clarific urmatoarele :
Eu sunt inregistrat ca PFA (CUI 29704616) pe baza declaratiilor RECTIFICATIVEde venituri depuse pe 27.12.2023 prin care am rectificat in declaratiile depuse numarul autorizatiei de inregistrare primit in 2012 de la Registrul Comertului adica F/40/517 (nr.incorect) in Numarul (corect) 517 din 2012 pentru a nu risca sa fiu impozitat ca PF.
Din cate cunosc eu, ca PFA nu sunt obligat sa platesc CASS decat daca ating un anumit prag al veniturilor inregistrate
Azi dimineata am primit o somatie pentru CNP 1481014400244 sa platesc CASS de 1653 lei conform titlului executoriu emis in 24.05.2024 de ANAF, la care pot face contestatie in 15 zile la instanta competenta.
Veniturile brute declarate pentru 2019 erau sub 8000 lei iar cele nete sub 6000 lei.
Ar trebui sa ma duc azi la sediul din Popa Tatu sa explic de unde apare confuzia care a dus la stabilirea platii CASS IN SARCINA MEA ca PF desi eu am rectificat din decembrie 2023 declaratiile pe anii 2018-2022 prin care apar inregistrat ca PFA ?
Inca o intrebare : Eu am domiciliul stabil in sectorul 6. La ce instanta (judecatorie, sediu) trebuie sa merg sa depun contestatia in termen de 15 zile.?
MULTUMESC MULT PENTRU RASPUNS URGENT.
Sotia are incheiat cu Electrica furnizare un contract de energie pentru o casa de vacanta langa Valenii de Munte si ultima factura emisa pe 08.04 cu valoarea de 194 lei cu scadenta de plata 23.04 nu a achitat-o deoarece nu este de acord cu modul de calcul al consumului. Va rog sa ne spuneti in cat timp de la data facturii (08.04) intervine intreruperea furnizarii de energie pentru neplata facturii ca sa putem evita intreruperea alimentarii cu energie.
Va multumim pentru raspuns.
Deci daca nu contractez sinstalarea de repartitpare in calitate de proprietar voi fi amendat, corect ?
Buna ziua,
Cine trebuie sa contracteze montarea de repartitoare de caldura ? Asociatia de proprietari sau proprietarii de apartamente ?
Multumesc pentru raspuns.
Răspuns la discuția PFA din 2012 avand C.U.I.
Buna seara,
Multumesc, Am inte;es mesajul Dvs/d=le moderator Neagu insa eu nu sunt pers.juridica ci Pers.Fizica Autorizata, totusi am sa incerc sa ma inregistrez pe baza de CUI sa vedem daca reusesc.
Buna ziua sunt PFA din 2012 avand C.U.I. Am solicitat in febr. a.c. la ANAF inrolarea mea in SPV ca PF pe baza certificatului calificat obtinut de la certSIGN tot in febr.a.c. ANAF imi raspunde ca CITEZ : nu va puteti inregistra tot cu CNP in SPV dar cu certificat avand in vedere ca aveti un cont activ ca pers.fizica cu utilizator si parola. Daca doriti sa folositi certificatul pentru a va inregistra ca pers.fizica (cu CNP-ul Dvs) va trebui sa renuntati la contul existent si apoi dupa 14 zile veti putea relua procedura AM INCHEIAT CITATUL.
Am identificat intre timp cum pot anula contul meu ca PF din SPV insa ma intreb cum voi putea comunica la ANAF diverse documente, declaratii (daca va fi nevoie) in perioada de 14 zile cat nu voi avea cont.
Rog respectuos raspuns, ce ma indrumati sa fac ? Inteleg ca dupa cele 14 zile voi putea deschide un nou cont ca PF tot cu CNP dar si cu certificat in acelasi timp. Asa este ?
Va mai deranjez cu o intrebare : facturile pe care le intocme-am pana acum din facturier, in 3 exemplare, si le trimiteam semnate si stampilate la clienti, se pot folosi in continuare in conditiile trecerii la sistemul e-factura.ro ?
Am identificat formuarul 084 cerere inregistrare in registrul de facturi electronice si doresc sa stiu daca pot sa il printez, completez de mana, scanez si apoi sa il trimit la ANAF in SPV. E posibil ? Multumesc de raspuns