avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 429 soluții astăzi
Forum Activitate marin1ian

Activitate marin1ian

Multumesc !
Va multumesc !
Am pierdut mapa cu cartea de imobil,cu certificatul de inregistrare fiscala,declaratia de inregistrare fiscala si stampila asociatiei si alte procese verbale scrise in timp. Ma intereseaza in primul rand ce pedeapsa pot primi ca presedinte neglijent de asociatie,fiindca am pierdut aceste acte ?
Răspuns la discuția Balcon inchis
Nici somatie nici amenda nu ne mai poate da primaria fiindca au trecut mai mult de 2 ani de la inchiderea balconului si in acesta perioada nu s-a facut nici o sesizare la primarie pentru balcoanele noastre inchise. Dar ramane valabila darea in judecata a noastra pentru demolare. Sa vad daca ne da pe toti si ce efecte sunt dupa atatia ani. Este perfect adevarat ca nu incurcam pe nimeni cu balcoanele noastre. Tot orasul e plin cu astfel de balcoane facute cu corniere si geamuri si foarte putini au autorizatii. Au mai ales cei cu termopane...O circumstanta atenuanta ar putea fi faptul ca desi am vedere la strada ,in fata blocului meu la vreo 12 metri este un alt bloc,bagat asa la inghesuiala cum s-a facut pe atunci,si asa nu sunt cu balconul meu chiar la strada,e putin izolat. Dar sa vedem....
Răspuns la discuția Balcon inchis
Si eu sunt curios la ce se va intampla in continuare. Eu stiu ca ne poate da in judecata si prin hotarare judecatoreasca ne poate obliga sa demolam partile care au inchis balconul , daca nu prezint autorizatia de inchidere al balconului,autorizatie pe care nu o am.Tatal meu e decedat de 5 ani si in actele lui nu am gasit nimic referitor la balcon.
Pe mine nu asta ma deranjeaza, fiindca asi vrea sa demontez tot cornierul care inchide balconul pentru ca e vechi si urat si sa fac alta inchidere mai buna si mai frumoasa,bineinteles cu aprobarile necesare, ci eventualele cheltuieli de judecata pe care ar trebui sa le platesc in caz ca pierd procesul . Eu o sa incerc sa va tin la curent cu evenimentele....
Răspuns la discuția Balcon inchis
La mijloc este de fapt razbunare si ranchiuna,pentru ca omul care ne-a reclamat a fost depistat cu multe nereguli in blocul nostru. Cea mai mare problema o avem cu incalzirea centrala ,pentru ca s-a intepat inainte de contorul nostru in tevile de incalzire din subsolul blocului si si-a facut instalatie de incalzire separata. Nu mai este legat cu caloriferele la coloanele normale din orice bloc de tur si retur. In plus,de la toate caloriferele ce le are in casa tevile pleaca in pardoseala locuintei. Toata locuinta a fost facuta pe jos cu gresie,inclusiv cele 2 camere (sufrageria si dormitorul).O locuita parchetata nu este eficienta pentru incalzirea in pardoseala pt. ca lemnul este un bun izolator. Pentru acesta instalatie nu are nici aprobarea locatarilor,tevile de incalzire din subsol fiind parte comuna, si nu are nici un proiect pentru incalzire in pardoseala,proiect necesar fiindca pentru orice modificare la sistemul de incalzire se poate crea un dezechilibru hidraulic, ceea ce s-a si intamplat de fapt.Apoi instalatia lui de incalzire coboara si in subsolul blocului fiindca a zidit intrarea in boxele de sub locuinta lui(apartamentul in cauza se afla la parter),a spart pardoseala si si-a facut intrare in subsol din locuinta lui si la amenajat ca spatiu de locuit,cu pat mare si frumos,un dulap mare si bineinteles si cu toate tevile din subsol care treceau prin acele boxe. Nu are aprobarea asociatiei de locatari pentru aceasta inchidere,subsolul fiind parte comuna,nici nu a declarat noul spatiu de locuit,pentru ca acei metri patrati folositi in plus trebuie introdusi in suprafata locuintei. Apoi a spart tot zidul dintre bucatarie si baie si a facut doar baie. Pentru aceasta demolare trebuie autorizatie si el nu are,spunand ca nu e zid de rezistenta si nu este nevoie de aprobari. Apoi ,la inceput ,cand s-a mutat la noi acum vreo 12 ani,a cerut acceptul asociatiei sa-si faca balcon,pt. ca la parter blocul nostru nu are balcoane. A primit acceptul si si-a construit o anexa pe care el o numeste bucatarie,care este lunga cat toata locuinta lui de 7 sau 8 metri si lata de pana la 1m si jumatate. Balcoanele noastre sunt mult mai mici,au cam 2 metri jumatate /1 metru si ceva.Aceasta anexa are usa care comunica cu exteriorul blocului ,iar din aceasta anexa ,normal,intra in locuinta propriu-zisa printr-o usa taiata in zidul exterior,conform cu proiectul blocului, in locuinta lui. In acesta ” bucatarie” are calorifere a caror suprafata radianta e mai mare decat am eu in tot apartamentul meu care este de 3 camere Are vedere in spatele blocului.Deci una spune si alta face. Apoi si-a tras conducta de gaz metan pantru centrala termica cu gaz,cu proiect pentru 2 focuri, iar pe lista cu acceptul asociatiei pentru acesta lucrare am descoperit 4 semnaturi pe care locatarii in cauza nu si le recunosc. Cineva a semnat in locul lor pentru a avea majoritatea necesara demararii lucrarii.El spunea pe atunci ca va trage conducta de gaz pana la etajul 4 dar nu a mai facut-o. S-a oprit cu teava la nivelul locuintei lui. Inca asi mai avea de scris despre alte nereguli,dar alea sunt prea marunte sa la mai amintesc.Astea sunt motivele pentru care el acum se leaga de orice si tot face tot felul de reclamatii. Dupa balcoane sa vedem ce mai gaseste.Ameninta ca ne da in judecata pt. ca nu este amenajata uscatoria si ca nu a primit chei de la intrarea in bloc, de la tabloul electric din casa scarii si de la subsol. Asta-i omul nostru! Va multumesc pentru intrebarile pertinente pe care le-ati pus si nu cred ca le va sterge cineva. Pana la urma va da socoteala pentru toate......
Răspuns la discuția Balcon inchis
Au venit politisti si au facut poze la fatada blocului. Mai exact balconul a fost inchis inainte de 1980. Tatal meu e decedat. Autorizatie nu am. Cred ca ori va trebui sa-l demontez ,ori sa platesc taxe si sa fac acte pentru legalizarea inchiderii balconului.Am fost reclamati toti care avem balcoane cu vedere la strada. Va multumesc!
Răspuns la discuția Balcon inchis
Multumesc !
Răspuns la discuția Balcon inchis
De fapt reclamatia a fost facuta initial la Primarie,la un birou care se ocupa de modificari si constructii fara autorizatii.Acestia ,dupa caz, trimit sesizarile reclamantului la Politia locala.Eu nu stiu nimic despre ce autorizatie a avut sau nu tatal meu. Reclamatii au fost facute de aceasta persoana la toti locatarii care au inchis balconul si care au apartamente la fata blocului.
Discuție Balcon inchis
Balconul meu a fost inchis de tatal meu cu cornier si sticla inainte de 1989. Am fost reclamat la politia locala pentru acest fapt. Care pot fi consecintele asupra mea,in urma acestei reclamatii ? Balconul se afla la fatada blocului. Va multumesc !