avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 505 soluții astăzi
Forum Activitate pap

Activitate pap

În data de 4 a mers la.munca dar nu a mai lucrat nimic pentru ca ia spus sa plece acasă pentru ca va fi încetat, tot cu data de 4 la și încetat, am intrebat în ideea ca aflându-se se în perioada de proba am crezut ca aveau obligația sa l anunțe cel târziu în ultima zi de lucru adica în data de 3, pt ca 31.3 spună în timpul perioadei de proba sau la sf acesteia nu spune dupa încetarea perioadei de proba ...de asta am intrebat. Dv spuneți ca o pers poate fi notificata cf art 31 cu alin 3 chiar în ziua incetarii adica, nu ar fi trebuit anunțat cu o zi înainte?....
Bună ziua, dacă un angajat aflat în perioade de proba primește în data de 4 data la care el a mers la o zi normala de lucru, o notificare în care scrie ca cu data de 4 încetează cim, tot aceasta data apare și în raportul revisal adica la data incetare cim. apare 4, cf art 31 alin 3, pe decizia de incetare apare data incetarii cim 4 apoi scrie ca din data de 5 nu mai produce efecte ??? Dacă încetarea e cu 4 nu aceasta este data când nu mai produce efecte???? Și notificarea nu ar fi trebui sa o primească în 3 dacă a încetat cu 4??? Va mulțumesc anticipat sper ca m am făcut inteleasa
Octombrie 2022
Imi puteți spune va rog și mie actul normativ ?? Va mulțumesc tare mult !
E vorba de salariul meu care mi a fost plătit greșit dintr o eroare de ce sa I primesc în 5 ani???? Eroarea e a lor nu a mea nu mi se pare normal sa I primesc în 5 ani chiar e vorba de salar nu alceva
La stat
Pot sa l notific și prin email sau trebuie obligatoriu prin posta ???.. va multumesc
Bună ziua, am câștigat un proces în instanta cu fostul angajator, hotărârea e definitiva iar prin aceasta hotărâre trebuia sa mi plătească câteva salarii restante au trecut 3 luni de la finalizarea procesului , fiind mai mulți angajați în aceasta situație am auzit de la un fost coleg ca se fac calcule atat doar....nimeni nu ma suna sa mi spuna când se face plata salariilor, au trecut 3 luni și nu am primit banitzi ce ma îndemnați sa fac ???.?? Va mulțumesc anticipat!
Bună ziua , stiti cumva dacă mama având pensia minima trebuie sa meargă la tribunal pentru a face o succesiune deoarece mama ei a murit I mai are o sora care e plecata de 30 ani și din aceasta cauza trebuie sa meargă prin tribunal, dar având pensia minima stiti cumva dacă are vreo reducere la taxa de timbru????? Va mulțumesc anticipat
Bună ziua tuturor,, am următoarea situație pe situl unei instituții se postează de sindicatul instituției ca e nevoie de angajați ( personal contractual ) și pentru ca sunt blocate posturile instituția dorește sa facă transferuri pe posturile vacante, ca urmare vorbesc la angajatorul actual care e de acord și apoi merg sa depun cererea cu restul documentelor care dovedeau îndeplinirea condițiilor specifice, răspunsul primit a fost nu se aproba ......condițiile le îndeplinesc în totalitate 100%....e legal fără sa mi se motiveze răspunsul ok probabil vreo pila are prioritate .....eu nu am dreptul la motivarea răspunsului chiar asa vine pila și eu nu mai am nici un drept...Va mulțumesc oricum