avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 550 soluții astăzi
Forum Activitate lavy32

Activitate lavy32

stimati domni, am urmatorul caz, si as dori sa stiu ce e de facut, dupa cum urmeaza: suntem 6 frati iar mama noastra a fost titulara de contract de inchiriere cu sc orizont, timp de mai bine de 25 de ani. A decedat iar in timp de un an contractul a expirat fara a se prelua de catre vreun frate contractul respectiv intrucat s-au acumulat ceva datorii si am reusit sa l-e achitam pe parcurs. Problema este ca noi am dat o declaratie in fata notarului prin care suntem de acord ca sora noastra mai mare sa devina proprietara a imobilului dar asta in timpul in care contractul era deja expirat , dar aceste declaratii sunt la sora noastra si nu vrea sa ni le arate si spune ca sunt irevocabile. Se poate ca un astfel de act sa fie irevocabil si sa fi perfect valabil in conditiile in care contractul imobilului era deja expirat? Intre timp insa nu s-a facut nici un demers din partea ei sa cumpere imobilul sau sa faca ceva. de mentionat este faptul ca noi acum vrem sa reinnoim contractul cu sc orizont, dar ni se cer declaratii ca suntem de acord toti fratii sa numim un farte de al nostru titular de contract de inchiriere. Sora noastra spune ca ea in baza acelor declaratii de la notar ea trebuie sa preia contractul, iar noi nu mai vrem ca ea sa aiba vreun drept mai special decat noi ceilalti. Vrem sa preluam in sistem de inchiriere imobilul de la sc orizont si atat. Ce se poate face in cazul acesta?
Răspuns la discuția identitate vanduta
sunt de o conditie extrem de modesta, mama in cauza nu lucreaza, scoala nu cred ca are... alte amanunte nu cunosc.. tot ce stiu este ca fata respectiva doreste din tot sufletul sa aiba un act, un buletin sa se poata angaja si ea, sa dea nastere unui copil intrucat este in concubinaj de 2 ani cu un baiat.. aproape toata viata ei viitoare depinde de acest buletin..
Răspuns la discuția schimbare nume copil 9 ani
certificatul de nastere a al fetei in care sunt mentionati ambii parinti a fost eliberat exact in ziua cand a implinit un an.
Răspuns la discuția schimbare nume copil 9 ani
toata aceasta procedura prin instanta trebuie facuta cu un avocat? (problema e ca nu prea ne permitem unul :oops:)
fetita mea este inregistrata in prezent pe numele meu din inaintea casatoriei . din diverse cauze copilul pana la un an nu a figurat cu tata pe certificat. dupa un an a fost si tatal inscris pe certificat (cu mentiunea ca este tatal natural al copilului si acasta s-a facut cu acordul lui). in prezent sunetm casatoriti cu acte in regule si au mai rezultat 2 copii care ii poarta numele tatalui. Problema e ca as dori ca si fata cea mare sa poarte numele tatalui si nu stiu care sunt pasii de urmat. va multumesc mult pentru un sfat cat mai util!
buna ziua,

cunosc o familie foarte modesta din toate p-ctele de vedere, si mare mi-a fost mirarea sa aud cele ce urmeaza:

o mama a 5 copii, fara scoala a fost pacalita sa vanda certificatul de nastere al fiicei ei unei alte rude acre aveau o fiica de seama fiicei ei pentru ca acestia din urma sa poata scoate copilul respectiv din tara. In prezent fiica celei pacalite are 22 de ani, nu are niciun act d eidentitate, nu apare evident ca fiind in romania. problema este ca vrea ca la momentul asta sa denunte totul numai ca fiica ei sa-si recapete identitatea si sa-si faca actele ca sa poata duce o viata normala, cu munca si familie. S-a adresat unei sectii de politie din Bucuresti, dar nimeni nu crede asa ceva, dar nici nu cerceteaza nimeni cazul.

Intrebare: Unde se poate adresa pentru demararea procedurilor?