avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1884 soluții astăzi
Forum Activitate PastravAlex

Activitate PastravAlex



Buna ziua ,

In momentul de fata lucrez la un producator national mare din Romania de apa si sucuri care are puncte de lucru in mai multe orase printre care si in Timisoara . De doua saptamani se vehiculeaza faptul ca se va semna un contract de colaborare cu un producator international de sucuri care rivalizeaza cu cei de la Cola . Daca ehipa de vanzari nu va fi preluata de respectivul producator ( ceea ce este putin probabil ) va rog sa-mi spuneti care sunt cazurile in care pot fi trimes in somaj fara a-mi respecta preavizul legal ( in czul meu 40 zile avand functie de conducere cu oameni in subordine )


Va multumesc .


Daca vecinul meu s-a hotarat sa schimbe vechiul gard care era construit pe limita de proprietate va rog frumos sa-mi spueti care este limita legala de inaltime pana la care acesta poate fi ridicat. Vreau sa precizez faptul ca diferenta dintre terenul meu si al vecinului este de aprox 20-25 cm in favoarea vecinului iar " fundatia " gardului o constituie defapt acea diferenta de 20-25 cm dintre cele doua terenuri
Buna ziua

Numele meu este Pastrav Alex sunt din comuna Dumbravita judetul Timis si am o mica problema cu unul dintre vecini.
Acum 9 ani cand noi am cumparat terenul pe care ne-am construit casa proprietarul de la care l-am cumparat ne-a avertizat ca vacinul din partea stanga si-a facut gardul pe trenul nostru. Intre timp vecinul de la care am cumparat pamantul a decedat cel care a construi gardul pe proprietatea noastra a vandut venind un alt proprietar care dupa 3 ani s-a gandit sa-si refaca gardul. Dupa discutii interminabile si munca de lamurire care s-a incheiat prin platirea unui topograf profesionist care a demonstrat ca vechiul gard era cu 23 cm pe pamantul nostru am picat la pace cu noul vecin . Intrebarea mea este urmatoarea: avand in vedere faptul noul vecin ne-a amenintat spunandu-ne ca deoarece el a facut gardul noi nu avem voie sa plantam nicio floare sau planta la o distanta mai mica de 50 cm de gardul dumnealui ca ne-o omoara cu sare as vrea sa stiu daca este stipulat undeva acest lucru sau daca are dreptate !
Mai vreau sa adaug faptul ca bunul nostru vecin nu a binevoit sa ne spuna ca proptele pentru cofrajul fundatiei noului gard vot fi puse pe terenul nostru si sa ne intrebe daca suntem deacord Vineri 24.02.2012 dupamasa cand am revenit de la lucru ne-am trezit cu gradina plina de tarusi care sutineau proptele cofrajelor fundatiei