avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 677 soluții astăzi
Forum Activitate iulya_05

Activitate iulya_05

Răspuns la discuția Intrebari politie
Multumesc pentru raspunsuri! eu am declarat tot ce stiu si am furnizat toate datele care mi-au fost solictitate. la telefon mi-au spus ca ma suna iar peste o luna si i-am intrebat "de ce?". raspunsul lor: pentru alte declaratii ca sa nu va citam la sectie. Ma intreb oare au voie sa imi ia declaratii cand vor??
Buna ziua!
Pe scurt problema e in felul urmator. Eram in masina (masina pe numele meu) cu o cunostiinta (cetatean strain). La semafor acesta s-a dat jos si a spart geamul unui alt sofer, intr-o stare de provocare. Partea vatamata a luat nr masinii si am fost citata sa ma prezint la politie in calitate de martor. Am declarat tot ce am stiut, am raspuns la toate intrebarile puse, am dat datele de contact al invinuitului. Problema e ca el nu mai e in tara, nu are nicio resedinta aici si are telefon cu numar strain iar politia pe mine ma suna sa ma intrebe de el. Ma suna din cand in cand si ma roaga ca eu sa il sun sa ii transmit anumite lucruri: ca daca nu plateste paguba il dau in urmarire internationala, ca sa il rog sa se prezinte la politie in nu stiu ce data etc. Este legal asa ceva? Eu nu cred ca am obligatia sa fac pe intermediarul pentru ei. Numarul de telefon il au dar costurile is prea mari sa sune asa ca ma roaga pe mine in caz ca vb sa ii transmit. Pot sa refuz sa fac asta? Mai mult, m-au intrebat daca eu ca martor as fi dispusa sa ma intalnesc cu partea vatamata sa discut.
Răspuns la discuția Adaposturi antiaeriene
O stiu si ei foarte bine. Au discutat dar...tot nimic
Privita din exterior chiar pare o telenovela. De-a rasul plansul
Răspuns la discuția Adaposturi antiaeriene
Asa e numai ca asociatia nu face absolut nimic. Doar pune apa in plus la facturi, apa care spun ei e cea care se pierde pe tevi pentru ca e o defectiune. Problema doamnei din beci nu e ca ii curge apa cum sustine ea.Nu a vazut asta nimeni. A spus unei persoane ca atata o sa lupte pana nu mai sta nimeni deasupra ei. Vecinului meu (pentru ca locuinta ei se intinde sub 2 apartamente)i-a facut nu mai putin de 127 de plangeri la politie.Plangeri mincinoase. Cei care au magazinul langa un telefon public au auzit-o cand a vorbit si a spus ca luni o sa imi faca si mie plangere la politie.M-am minunat sa aflu ce minciuni grosolane v-a spune: ca am trantit-o, ca i-am vorbit urat, ca nu-i deschid usa sa o las in casa. Nu mi-e teama de plangerile ei nefondate doar ca nu stiu cum sa o fac sa ma lase in pace. Ce sa le spun celor de la asociatie? Ca daca nu repara o sa ii oblig legal sa o faca? Sa le dau un termen in care sa faca asta?La o adica o sa imi spuna bine bine si o sa treaca luni si tot degeaba pentru ca nu le pasa.
Răspuns la discuția Adaposturi antiaeriene
Dupa cum m-a sfatuit cineva mai sus, am sunat la Inspectoratul pentru situatii de urgenta. Prima data la cel de la Bucuresti.Acolo mi-au spus ca primaria are nevoie de acordul inspectoratului pentru a inchiria acel spatiu.Apoi am sunat la inspectoratul din Cluj care mi-a spus ca stiu situatia si ca acele spatii sunt locuibile in urma unei legi locale data cand a fost primar domnul Funar si ca au acordul lor.
Domnul de la primarie care se ocupa de situatia doamnei care sta in acest buncar a spus ca in contractul ei cu primaria scrie clar ca nu are voie sa deranjeze vecinii si ca i-a atras atentia de nenumarate ori.A mai spus de asemenea ca daca nu o sa inceteze o va muta de acolo. Sincera sa fiu ma bazez foarte putin pe spusele dansului...
Răspuns la discuția Adaposturi antiaeriene
Cei de la primarie au spus sec ca e in administrarea lor intrucat nu e pivnita e buncar.Nu e condominiu si prin urmare nu aveau nevoie de acordul nostru.Eventual sa ma duc sa cer un extras de CF pt a verifica veridicitatea. La sfatul lui "ynocentta" am sa sun maine la IGSU desi nu cred ca o amenda o sa o alunge de acolo.
Buna seara!
Va scriu intrucat am ajuns la limita.Problema pe scurt e in felul urmator: stau in chirie intr-un apartament la parter.Sub mine locuieste cineva intr-un buncar antiatomic.Probleme nu ar fi daca dansa nu m-ar bate la cap aproape zilnic ca o inund.Chiar si cand nu e nimeni acasa ei tot ii curge apa deci e clar o defectiune pe coloana dar nu vrea sub nicio forma sa asculte.De la administratie s-a trimis un instalator care a constatat ca nu am o defectiune si s-a incheiat un proces verbal.Ea a mers atat de departe incat a facut aproape zi de zi scandal la administratie sa imi puna apa in plus.Apa care ii curge ei.Iar domnii de acolo s-au conformat. Aceasta individa imi verifica facturile, ma ia la rost cu ce fac eu cu apa, imi vorbeste urat, si pe deasupra mai spune si minciuni (la administratie unde se emit facturile) despre mine, la administratie si printre vecini.
Intrebarea mea este: are voie dansa sa locuiasca acolo?Ce pot sa fac sa ma lase in pace?Ea lucreaza la primarie iar cei de acolo au fost foarte reticenti cand proprietara le-a cerut socoteala referitor la cine administreaza si cui apartine acel spatiu.Ma simt supravegheata, hartuita.