avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 342 soluții astăzi
Forum Activitate nicollaeb

Activitate nicollaeb

Discuție Donatie scoala
Va solicit atentia cu privire la o donatie care urmeaza sa fie facuta scolii la care invata fiica mea. Donatia s-a realizat datorita solicitarilor mele catre o companie privata, de la care am primit raspuns pozitiv. Compania respevctiva va folosi o fundatie in acest sens pentru a legaliza aceasta donatie. Am inteles ca in documentele respective vor fi trecute doar responsabilii scolii si respectiv fundatia. Singurul lucru care dovedeste ca eu am obtinut aceasta donatie sunt mailurile. Ma ingrijoreaza faptul ca aceste donatii la un moment dat vor disparea din clasa unde invata fiica mea. Cum ma sfatuiti sa procedez pentru a avea un oarecare control, macar noi parintii, pe timpul celor 4 ani de zile de scoala? Mentionez ca bunurile donate sunt mobile.
Răspuns la discuția Neconcordante fluturas salariu
Am aflat.Iata si raspunsul:
Nici o retinere din salariu nu poate fi operata, in afara cazurilor si conditiilor prevazute de lege. Orice retinere din salariu se face prin hotarare judecatoreasca. In situatia de mai sus retinerea ar trebui sa se justifice cu fluturasul de salariu pentru luna in care s-a constatat incasarea unei sume mai mici fata de restul de plata calculat si fluturasul de salariu pentru luna in care s-a acordat prima si nu s-a retinut impozitul ( teoretic ar trebui sa reiasa din fluturasi ca intr-o luna se cuvenea mai putin si s-a incasat mai mult, iar in alta luna invers, facandu-se astfel compensarea.
Răspuns la discuția Neconcordante fluturas salariu
Imi cer scuze, poate nu am fost foarte specific: mi-au oprit intentionat acesti bani pentru niste taxe de acum 5 luni pe care au uitat sa le incaseze. mi-au comunicat doar verbal despre retinere. nu mi se pare logic sa-ti ia niste bani, fara ca acestia sa apara pe fluturas.
Daca fluturasul de salariu nu corespunde cu suma virata de companie, ce se poate face si cum se numeste problema asta? Frauda?