avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1806 soluții astăzi
Forum Activitate mihaeladumse

Activitate mihaeladumse

Este vorba de o persoana cu gradul II de handicap, pensionat pe caz de boala, insa inainte de pensionare a lucrat aproximativ 15 ani. In acest caz poate sa munceasca undeva legal, dar fara sa renunte la pensie?
Buna ziua,

As dori sa stiu daca o persoana aflata in pensie de boala de aproximativ 3 ani se poate angaja cu prestari servicii la o firma, bineinteles fara sa renunte la pensia de boala.
Multumesc.
Buna ziua,

As avea si eu cateva intrebari in ceea ce priveste contractul de confidentialitate si anume: la angajare la o firma am semnat un contract de confidentialite. Mentionez ca am fost angajata la acea firma 2 ani de zile. Am plecat de la firma aceea de 1 an de zile si as dori sa stiu daca contractul de confidentialitate mai este valabil indiferent de statutul firmei? Pe ce perioada este valabil acest contract, pe perioada cat sunt angajata sau si dupa plecarea de la firma respectiva pentru 2-4 ani? Daca firma da faliment sau isi declara insolventa (de ex.) contractul de confidentialitate mai este valabil sau se anuleaza?
Multumesc anticipat pentru raspunsurile Dumneavoastra.