avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1109 soluții astăzi
Forum Activitate Radustanet

Activitate Radustanet

Amandineig a scris:

Radustanet a scris:

Mda.,Multumesc pt info dar din pacate astia de la Loyal Bank mi-au refuzat deja deschiderea de cont, imi cereau ceva gen "due diligence" , n-am inteles ce vor si...am primit refuz.

pai de asta am ales sa apelez la un agent Loyal Bank, s-au ocupat ei de referinte...



ce inseamna agent Loyal Bank si unde l-ati gasit? Concret va rog , pas cu pas, cum ati deschis contul? Deja am firma de ceva timp si nu reusesc sa am si un cont bancar.

Mda.,Multumesc pt info dar din pacate astia de la Loyal Bank mi-au refuzat deja deschiderea de cont, imi cereau ceva gen "due diligence" , n-am inteles ce vor si...am primit refuz.
Amandineig a scris:

Initial am vrut sa merg pe Seychelles sau Belize, ieri am depus o comanda pentru un pachet cu o firma in Delaware si doua conturi bancare, unul in euro la o banca de prin Caraibe (ce n-as da sa ajung si eu acolo, nu doar banii mei X-( ) si unul aici in Romania. oricum contul de aici nu o sa-l folosesc prea mult, mi s-a atras atentia sa am rulaje mici pe el, ma interesa mai mul cardul Visa pentru a-l inrola la Paypal...asta fiindca de la banca din strainatate voi primi un card Maestro cu care n-ai ce face pe internet, merge doar pt retrageri de la ATM. Nu am nevoie de conturi in Elvetia Doamne Fereste!

Buna, poti sa imi spui la ce banca straina ai facut contul pentru firma din Delaware? a fost complicat?

Răspuns la discuția OFF-SHORE
trebuie sa alegi OBLIGATORIU o jurisdictie cu care Romania are deja incheiat un acord privind evitarea dublei impuneri. Recomand Delaware U.S.A, stabila, sigura , exista inca din 1974 un acord functional pt evitarea dublei-impuneri, in anumite conditii nu ai formalitati fiscale sau de raportare de indeplinit. Firma te costa in jur de 5-6 sute de euro, si anual mai dai vreo 400 de dolari taxe de functionare