avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1060 soluții astăzi
Forum Activitate Alinab_nt

Activitate Alinab_nt

Inseamna ca probabil persoana care s-a interesat pt mine a avut ghinionul sa dea peste o functionara neinformata...caci de la Finantele din Iasi i s-a spus ca trebuie sa merg in Neamt...
Situatia sta in felul urmator. Am infiintat PFA cu sediul social in Iasi, in apartament proprietate personala. Cartea de identitate inca este cu adresa din Neamt la domiciliu. In situatia asta, registrul unic de control de unde se ia? De la finantele din Iasi sau din Neamt? Registri de incasari-plati si inventar se vizeaza in Neamt sau in Iasi? Am inteles ca s-ar viza in Neamt dar nu vad logica, firma deci persoana juridica, avand sediul in Iasi...si vreau sa ma asigur inainte sa fac un drum degeaba. Multumesc.
Răspuns la discuția Semnaturi vecini pentru PFA
practic daca unul din cei 4 vecini nu poate fi contactat (e plecat din tara, de exemplu) nu imi mai pot constitui PFA cu sediul pe locuinta proprie?
Răspuns la discuția Semnaturi vecini pentru PFA
Conform CAEN activitatea va fi de consultanta in tehnologia informatiei. Intreaga activitate se va desfasura la compania cu care am contractul de colaborare. Ma gandeam ca poate exista o varianta de declaratie pe propria raspundere pe care o pot face, prin care garantez ca "acasa" nu desfasor astfel de activitati..
Exista vreo portita prin care pot scapa de stresul obtinerii semnaturilor de la vecinii "direct afectati", pentru aprobarea constituirii unui PFA cu sediul social in apartamentul personal? Mentionez ca nu voi desfasura activitatea la acest sediu (el isi va pastra destinatia rezidentiala, intreaga activitate fiind desfasurata la sediul firmei colaboratoare). Problema a aparut cand am constatat ca nu dau sub nicio forma de 2 din cei 4 vecini (nu raspund la usa).