avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 536 soluții astăzi
Forum Activitate dan1981

Activitate dan1981

Răspuns la discuția Abateri disciplinare scoala
Dupa parerea dvs. Sunt 30 de zile pentru a da curs solicitari celui agresat, a numi comisia de disciplina prin decizia consiliului de administratie, comisia sa si desfasoare activitatea si sa ia declaratii si apoi sa emita un raport privind cele întamplate? Apoi consiliul de administratie sa emita decizia de sanctionare sau lipsa faptelor in alte 30 de zile sau in aceasi perioada de 30 de zile? Multumesc frumos!
Răspuns la discuția Abateri disciplinare scoala
Constatarea faptei este raportul comisiei de disciplina sau solicitarea celui agresat?
Răspuns la discuția Abateri disciplinare scoala
Deci 30 de zile de la constatarea faptei prin raportul comisiei de disciplina sau 30 de zile inclusiv pentru intocmirea raportului pentru presupusa fapta si eliberarea deciziei pentru ca termenul este foarte scurt pentru a face comisia si apoi a lua decizia in baza raportului comisiei...e problema de interpretare a legi, tocmai pentru ca legea nu este clara...atat timp are comisia, atat timp are consiliul de administratie...fapta nu poate exista decat dupa ce comisia a facut cercetarea si a intocmit raportul...asta nu imi este clar
Răspuns la discuția Abateri disciplinare scoala
aici tine si de articolele din legea invatamantului
Răspuns la discuția Abateri disciplinare scoala
intrebarea este, comisia de disciplina are la dispozitie 30 de zile sa emita un raport sau nu se specifica, pentru ca asta se contesta?
Răspuns la discuția Abateri disciplinare scoala
Se specifica undeva despre durata de desfasurare a cercetarii in cadrul comisiei disciplina...am inteles ca decizia trebuie emisa in termen de 30 de zile...pe mine ma intereseaza cat dureaza cercetarea ca timp pana sa ajungem la emiterea deciziei?! multumesc frumos!
Buna ziua, ma numesc Carciag Dan si sunt directorul unei scoli din jud. Valcea
Ma aflu in situatia in care trebuie sa iau o decizie si am nevoie de un sfat avizat
Intrebarea mea este...cat timp de la solicitarea scrisa a unui cadru didactic care aduce la cunostinta ca a fost insultat, amenintat si hartuit de un coleg are Consiliul de administratie al scolii pentru desemnarea comisiei de disciplina in scoala,?
Cat timp are la dispozitie comisia de disciplina sa cerceteze cele relatate si de la ce data, de la inregistrarii solicitarii sau de la data constituirii comisiei de disciplina prin hotararea CA si emiterea deciziei de constituire de catre directorul unitatii?
Cat timp are la dispozitie consiliul de administratie al scolii dupa intocmirea raportului comisiei de disciplina pentru a lua o decizie?

Daca se poate si va rog sa ma ajutati cu un raspuns...cu stima si consideratie!

Va multumesc! Carciag Dan
ma intereseaza cum poate fi sanctionat un cadru didactic care aduce insulte de genul (nesimtit si hot) altui coleg care sunt bazele legale pentru sanctionarea acestuia
am si eu o problema asemanatoare,acum ceva ani am decupat o usa de 2m inaltime ,1,5m latime intrun zid de beton interior,zidul nu este din placa de beton si nici nu are fier prin el ,este beton turnat intre dormitor si sufrgagerie,intrarea in dormitor se facea pe alta usa dintr-un hol care se afla in fata baii,am desfintat holulletul respectiv care avea 1m pe un 1m sa maresc baia,am zidit intrarea care era zid de caramida la dormitor iar intrarea in baie am lasat-o unde era intrarea in holuletul respectiv,acest zid fiind din beton ,iar intararea in dormitor am facut-o direct din living prin zidul de beton,acum cateva zile un vecin mi-a facut o reclamatie la biroul de disciplina in constructii a doua oara,au venit si au facut poze cei de acolo si au spus ca sunt pasibil de amenda,lucrarile sunt facute de foarte mult timp si consider ca nu era zid de sustinere,nu am avut autorizatie pentru aceasta lucrare,ce este de facut?astept raspuns urgent pentru ca luni 05.03.2012 trebuie sa merg cu actele apartamentului la dansii la birou,deci ce m-ai pot face sa scap cat de cat fara sa platesc foarte mult?