Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Recompartimentare / amenajare apartament - e necesara ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Recompartimentare / amenajare apartament - e necesara autorizatie?

Buna ziua,

Vreau sa renovez apartamentul si sa mut o usa interioara cu doi metri mai incolo pe perete(peretele nu este de rezistenta). Usa va fi pe acelasi perete. Imi trebuie autorizatie de la primarie?
De asemenea vreau sa schimb geamurile la balcon. Balconul a fost inchis cu multi ani in urma de fostul proprietar cu cadru metalic si as vrea sa-l inlocuiesc cu tamplarie PVC. Imi trebuie autorizatie de la primarie?
Cele 2 lucrari s-ar incadra usor la la art 11 din legea 50(sau 51) din 99, dar am niste vecini mai ciudati si vreau sa stiu sigur daca am nevoie de autorizatie.

Multumesc,
CI
vch2009, utilizator
Conform legii, pentru ambele lucrari aveti nevoie de autorizatie.
din punctul meu de vedere nu aveti nevoie de autorizatie
vch2009 a scris:

Cele 2 lucrari s-ar incadra usor la la art 11 din legea 50(sau 51) din 99,

Fiecare lege din cele 2 consemnate de dvs promulgate in 99 au diferite domenii de aplicabilitate dar total diferite de Legea Constructiilor nr 50/1991publicat in Monitorul Oficial al Romaniei ,Partea I, nr 933/13.10.2004
Avand in vedere ca interesul dvs nu vizeaza structura de rezistenta,pentru problema mutarii usii nu necesitati acordul autoritatii publice
Pentru problema cu schimbarea aspectului partii comune prin inlocuirea tamplariei cu geam PVC ,este de preferat sa solicitati acordul presedintelui de asociatie de proprietari
ynocentta a scris:

Avand in vedere ca interesul dvs nu vizeaza structura de rezistenta,pentru problema mutarii usii nu necesitati acordul autoritatii publice

Cine hotaraste ca peretele nu este de rezistenta? Proprietarul?Nu cumva un inginer de rezistenta expert autorizat MLPAT sau constructorul initial al blocului?

doina_manuela, utilizator
ynocentta a scris:

Legea Constructiilor nr 50/1991publicat in Monitorul Oficial al Romaniei ,Partea I, nr 933/13.10.2004

Da la aceasta lege ma refeream, dar nu stiam nr. ei si nici anul nu eram sigur pe el :).

Am fost la primarie si m-am interesat si peretii interiori ai locuintei nu sunt de rezistenta, arhitectul de acolo mi-a zis ca pot sa reconfigurez apartamentul dupa bunul plac daca nu afectez peretii cu exteriori ai apartamentului si cei cu vecinii.

Va multumesc pentru raspunsuri.