Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Modificare apartament in mod legal
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Modificare apartament in mod legal

Buna ziua. Am achizitionat un apartament in zona rurala. Imobilul dispune de o curte pe care o impart cu un singur veci. Vreau sa aduc unele modificari apartamentului precum: redimensionarea unor ferestre, muratea unor ziduri de interior, mutarea usilor de acces in camere si bucatarie, toate acestea fiind pe pereti care nu sunt de rezistenta. Cladirea este construita pe stalpi de rezistenta si grinzi. De asemenea vreau sa mut usa de intrare in apartament. Am incercat sa iau legatura cu proiectantul dar acesta nu mai lucreaza in prezent. Ce pasi ar trebui sa urmez. Va multumesc
Pentru redimensionare ferestre ,daca nu se afecteaza structura de rezistenta=boiandrugul de deasupra ferestrei nu este necesara autorizatie constructie
Pentru modificari prind compartimentarea interioara,repozitionare usi acces este necesara autorizatie de constructie
Contactati arhitect sau proiectant in vederea realizarii de proiect tehnic in baza caruia se vor elibera formalitatile legale de catre serviciul urbanism din primarie