avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1534 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Modificare apartament in mod legal
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Modificare apartament in mod legal

Buna ziua. Am achizitionat un apartament in zona rurala. Imobilul dispune de o curte pe care o impart cu un singur veci. Vreau sa aduc unele modificari apartamentului precum: redimensionarea unor ferestre, muratea unor ziduri de interior, mutarea usilor de acces in camere si bucatarie, toate acestea fiind pe pereti care nu sunt de rezistenta. Cladirea este construita pe stalpi de rezistenta si grinzi. De asemenea vreau sa mut usa de intrare in apartament. Am incercat sa iau legatura cu proiectantul dar acesta nu mai lucreaza in prezent. Ce pasi ar trebui sa urmez. Va multumesc
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 13:25, 23 Mai 2017
Pentru redimensionare ferestre ,daca nu se afecteaza structura de rezistenta=boiandrugul de deasupra ferestrei nu este necesara autorizatie constructie
Pentru modificari prind compartimentarea interioara,repozitionare usi acces este necesara autorizatie de constructie
Contactati arhitect sau proiectant in vederea realizarii de proiect tehnic in baza caruia se vor elibera formalitatile legale de catre serviciul urbanism din primarie

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Modificare apartament fara autorizatie euely euely Buna seara, Spuneti-mi va rog cui ii revine responsabilitatea , (C.Executiv, Presedinte, Administrator), conform Legii 230/2007 daca un proprietar isi ... (vezi toată discuția)
Modificarea unui perete de rezistenþã într-un apartament luciamanta luciamanta Va rog să mă sprijiniţi in următoarea problemă: un vecin de palier cu mine, a realizat cu 5 ani in urmă o modificare in apartamentul său. Este vorba ... (vezi toată discuția)
Desfiintare usa in apartament sorinebi sorinebi Buan ziua, doresc sa reamenajez un apartament si nu am reusit sa aflu daca desfintarea unei usi ( de la sufragerie) si tocul ei ma obliga sa am autorizatie de ... (vezi toată discuția)