Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Desfiintare usa in apartament
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Desfiintare usa in apartament

Buan ziua, doresc sa reamenajez un apartament si nu am reusit sa aflu daca desfintarea unei usi ( de la sufragerie) si tocul ei ma obliga sa am autorizatie de constructie. Si urma intrebarea daca pt scoaterea geamurilor si a usii care dau in balcon din sufragerie trebuie autorizata ( mentionez ca nu sparg peretii dar as vrea sa i modific un pic, adica sa fac o arcada in locul usii.
Multumesc!
Este obligatoriu necesar sa obtineti autorizatie
Atat usile cat si ferestrele prin proiect detin boiandrugi si parapeti care fac parte si au legatura cu structura de rezistenta a cladirii
Indepartarea unei usi sau ferestre cu modificarea golului respectiv implica modificari la structura de rezistenta a imobilului
Atat specialistii cat si batranii sfatuiesc ca in caz de cutremur sa ne adopostim sub tocul usii,
tocmai datorita faptului ca usa are deasupra un boiandrug care asigura o rezistenta sporita Orice modificare operata la spatiu cu destinatia de locuinta dupa darea in exploatare,care implica interventii asupra structurii de rezistenta necesita autorizare si consemnare in cartea tehnica a constructiei