avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1812 soluții astăzi
Forum Activitate capriciu1

Activitate capriciu1

Parintii mei sunt rezidenti in Canada cativa ani. In ciuda faptului ca exista a conventie de evitare a dublei impozitari intre Canada si Romania (nu se plateste impozit pentru pensia mai mica de 12,000 $ pe an) ei continua sa plateasca impozit pentru pensia pe care o primesc.
As dori sa stiu daca cineva stie care este procedura pentru a opri retinerea de impozit din pensie si eventual de a recupera o parte din impozitul platit.
Multumesc anticipat.
Pot sa aduc ca dovada o copie legalizata a actului de proprietate de la proprietar. Se acepta?
Ca persoana fizica am dreptul sa utilizez o locuinta pe baza unui contract de comodat. In contractul de comodat se specifica clar ca am dreptul sa inchiriez locuinta in nume propriu.
Daca eu inchiriez locuinta pe baza unui contract de inchiriere cu un tert si declar contractul de inchiriere la administratia financiara pot sa probez dreptul de a (sub)inchiria locuinta cu contractul de comodat in locul actului de proprietate pe care oricum nu-l am?
Multumesc anticipat.
Pe data de 10 Aug 2011 Trubunalul Bucuresti sectia comerciala a aprobat cererea registrului comertului de radiere a unui SRL pe baza OG 43/2010 art 6 alin 2 (SRL in process de dizolvare voluntara din 2005).
Care sunt sansele ca "Curtea de Apel Bucuresti" sa accepte recursul Directiei Finantelor Publice a Mun Bucuresti in conditiile in care recursul s-a inregistrat tardiv la mai mult de 5 luni de la pronuntare. Conform sentintei recursul trebuia declarat la 15 de la pronuntare. In cererea de recurs se specifica ca hotararea nu are temei legal din cauza ca Directia Finantelor publice nu a fost informata pentru a face recurs?
In plus se aduce argumentul unor datorii la stat ne platite din 2002 pana in 2005 care sunt prescrise dupa legea in vigoare.
Mentionez ca hotararea judecatoreasca specifica ca informarea Directiilor financiare se face pe cale electronica.
Buna ziua:

1. Sunt proprietar al unui locuinte. As dori sa stiu daca este legal sa inchei un contract de comodat (imprumut de folosinta) cu o alta persoana fizica si sa-i permit acesteia sa inchirieze casa in numele ei.
2. Este necesara autentificarea la notar sau in alta parte.
3. Contractul de inchiriere intre persoana fizica care primeste casa cu imprumut si un eventual chirias va trebui declarat la administratia financiara de la domiciliul celui care inchiriaza pentru impozitul pe chirii. Este correct?

4. Este vreo problema ca adminstratia financiara de la domiciliul celui care inchiriaza sa nu recunoasca dreptul de inchiriere al comodotarului (celui care primeste locuinta cu drept de inchiriere).

Multumesc pentru informatie.