Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Adminstratia financiara recunoaste contractul de ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Adminstratia financiara recunoaste contractul de comodat?

Ca persoana fizica am dreptul sa utilizez o locuinta pe baza unui contract de comodat. In contractul de comodat se specifica clar ca am dreptul sa inchiriez locuinta in nume propriu.
Daca eu inchiriez locuinta pe baza unui contract de inchiriere cu un tert si declar contractul de inchiriere la administratia financiara pot sa probez dreptul de a (sub)inchiria locuinta cu contractul de comodat in locul actului de proprietate pe care oricum nu-l am?
Multumesc anticipat.
cautati sa rezolvati problema nu sa o ocoliti.
Atat pentru comodat cat si pentru inchiriat va trebuie o dovada a detinerii proprietăţii de către cel care da în comodat ori in inchiriere.

dovada proprietatii o puteti face fie cu extras de carte fiunciara fie cu o adeverinta de la primarie

Pot sa aduc ca dovada o copie legalizata a actului de proprietate de la proprietar. Se acepta?