avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 489 soluții astăzi
Forum Activitate mobralatzy

Activitate mobralatzy

Buna!
Am gasit o motocicleta de vanzare, import SUA. As vrea sa stiu daca proprietarul din Romania are deja motocicleta la el acasa, exista posibilitatea ca el nu a achitat inca vama pe ea? Trebuie sa-mi dea o chitanta care confirma plata vamei? In cazul in care vama nu a fost platita, pentru valoarea de 5000 de euro care sunt toate taxele de achitat si cam ce suma?
Multumesc anticipat pentru raspuns
Răspuns la discuția Accident rutier cu victime
Incepe sa ma prind. Multumesc de informatii.
Răspuns la discuția Accident rutier cu victime
Dosarul pe care mi-l face la politie se depune la parchet automat? parca mi-a spus politistul constatator ca pot sa ma impac cu victima si atunci dosarul eu nu se depune la parchet. Cum este pana la urma?
Am citit mai multe subiecte pe acest forum in legatura cu problema mea dar totusi nu am reusit sa-mi gasesc raspunsurile. Deci din pacate am facut un accident, am depasit si am tamponat frontal o alta masina. Eu am scapat cu cateva leziuni usoare datorita centurii iar victima, care era cu o masina mai slaba si fara centura s-a in afara ce leziune pe cap s-a lovit cu burta de volan si a fost internat la spital. Am vorbit cu victima si deja in ziua accidentului era acasa, a spus ca a iesit din spital pe propria rasundere, ca medicii au vrut sa-l mai tina inca o zi. La politie m-au spus ca victima poate sa depuna plangere penala pentru vatamare corporala din culpa, iar am citit in mai multe parti ca pana la 10zile de ingrijire medicala fapta nu se considera infractiune. Altceva. Eu am gresit la depasire ca am confundat directia de deplasare(am crezut ca depaseste si el) dar in confuzia mea m-a ajutat faptul ca el nu si-a curatat masina de zapada, nu functionau farurile, iar majoritatea ranilor puteau fi evitate cu purtarea centurii de siguranta. Pana la urma sunt infractor sau nu?