avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 925 soluții astăzi
Forum Activitate gipanaul

Activitate gipanaul

Apreciez promtitudinea raspunsului primit. Am omis sa precizez faptul ca, in urma cu mai multi ani, cand s-a deschis acest magazin, la nivelul condominiului inca nu era inca infiintata asociatia de proprietari (era asociatie de locatari). In prezent (mai exact de anul trecut / 2012) este constituita asociatia de proprietari. Nu stiu cat si in ce conditii este valabila autorizatia de functionare a magazinului, pot spune doar ca, de multi ani, nu mi-a mai cerut nimeni acordul (ca vecin direct afectat, spatiul comercial aflandu-se chiar sub apartamentul meu). Mai exact, ultima data cand mi s-a cerut acordul, am fost foarte ferm in refuzul meu, de aceea ma gandesc ca (poate) mi s-a falsificat semnatura?!! As fi dorit foarte mult sa primesc un raspuns si la primul punct din mesajul trimis. Cred ca exista o mare contradictie intre orarul non-stop si continutul legii 61. Oare cum poate fi garantata linistea in intervalul 22 - 08 daca legea permite ca un magazin amplasat in scara blocului sa functioneze 24 din 24!!!? Dar oare legea permite asa ceva??
De cativa ani, in scara blocului (la parter) s-a deschis un magazin. Blocul nu a fost proiectat pentru spatii comerciale iar pentru a se "potrivi"cerintelor, s-au facut modificari asupra arhitecturii initiale. Chiar daca au fost (si) locatari care au dat semnatura pentru deschiderea acestui magazin, nu s-a pomenit in niciun fel de orarul de functionare 24 din 24. Eu care stau chiar deasupra, anticipand disconfortul ce va urma, am refuzat sa-mi dau acordul. Temerile mele, din pacate, s-au adeverit. Pe timpul noptii, se vand bauturi alcoolice unor persoane dubioase, devenite intre timp clienti fideli care, in mod sistematic, transforma scara blocului in taverna si lasand in urma lor mormane de peturi, pahare de plastic, ambalaje, chistoace, etc. Bineinteles, din decor nu lipsesc nici cojile de seminte, dar si alte "chestii" de care imi este jena sa pomenesc.
De-alungul timpului, s-a luat legatura de mai multe ori cu proprietarii dar toate demersurile de acest gen au ramas doar l-a nivel de promisiuni (in cel mai bun caz) sau, mai rau, ni s-a spus ca nu e treaba lor mizeria si galagia produse de clienti in scara si in jurul magazinului! Mizeria este doar una din probleme, ceea ce deranjeaza insa cel mai mult este zgomotul insuportabil pe timpul noptii, produs atat de clienti dar si de vanzatori. De seara pana dimineata, sunt deranjat de soneria magazinului sau (cand vanzatorul atipeste si nu da semne ca aude soneria) de bataile insistente in geam. Si atunci, ma intreb daca:
- este normal ca in scara unui bolc de locuinte sa functioneze un magazin cu program non-stop, avand in vedere ca linistea NU este respectata in intervalul mentionat de legea 61...
- atata timp cat eu (nu stiu de altii) nu am semnat ca as fi de acord cu amplasarea si functionarea acestui spatiu comercial sub apartamentul in care locuiesc, este posibil sa mi se fi falsificat semnatura?!!!
- se pot rezolva problemele semnalate; daca da, care sunt demersurile legale (cele de tipul discutie amicala/civilizata cu proprietarii n-au avut niciun efect)
Sunt sigur ca asemenea probleme au intampinat multi cetateni, de aceea astept cu interes pareri avizate...Multumesc anticipat!
De 10 ani, in scara blocului in care locuiesc, la parter s-a deschis un magazin de produse alimentare, inclusiv bauturi alcoolice, care (cel putin) pe timpul noptii seamana cu un bar. Eu locuiesc chiar deasupra si, in repetate randuri, sunt deranjat in perioada de liniste pe timpul noptii (22-08) de zgomotul produs atat de angajatii magazinului (curatenie, aranjare marfa, deplasare pe pardoseala din gresie folosind tocuri, etc) dar si de clientii care frecventeaza acest loc care de cele mai multe ori folosesc scara blocului ca spatiu aferent magazinului pentru a consuma bautura cumparata. Nu mai spun de mizeria crunta care ramane in urma acestor indivizi. As dori sa stiu doua lucruri:
1. daca este normal ca in scara unui bloc de locuinte sa fie amplasat un astfel de "magazin", in conditiile in care blocul nu a fost proiectat ca la parter sa existe spatii comerciale (actualul magazin este amplasat intr-un apartament, bineinteles dupa cateva "ajustari" ale peretilor).
2. daca este normal ca programul de functionare al acestui magazin sa fie non-stop, atata timp cat exista in vigoare legi clare cu privire la programul de liniste intr-un bloc de locuinte (ex. L153/2010)

Deasemenea, as dori sa stiu daca legal, ca locatar direct afectat de ceea ce se intampla sub apartamentul unde locuiesc, se poate face ceva pentru solutionarea acestei situatii cu care, sunt sigur, se confrunta foarte multi locatari.