avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 900 soluții astăzi
Forum Activitate steriana20

Activitate steriana20

am inteles
multumesc
am sa merg sa fac doSARUL
am inteles asta, dar ideea era sa ramana sotul in concediu de crestere a copilului ptr primul copil si eu ptr al doilea, nu stiu cat de bine m-am facut inteleasa din prima, caci nu am mai intalnit cazul, si cu doi copii mici mi-e cam aiurea sa plec la servici eu sau sotul ptr ca ne solicita f mult si au nevoie de noi, iar legea in acest sens e cam interpretabila, nu zice nimik concret.
mersik
Buna ziua,
am si o mica nelamurire, inainte saiau vreo decizie, as dori sa ma consult si cu voi.
e vorba de o parere si o interpretare juridica. vad ca s-au tot discutat aici despre indemnizatie ptr gemeni ptr copii nascuti la o dif de 2 ani, insa eu vreau sa abordez alt subiect, desi mi-e greu sa cred ca ar putea cineva sa-mi dea dreptate.
vad ca in lege spune ca indemnizatia sa da unui singur parinte.
lol
in cazul nostru, e vorba de doi copii nascuti la o diferenta de 1 an si o luna, ideea este ca pentru primul copil sotul meu se afla in concediul pentru cresterea copilului deci el e cel ce beneficiaza de aceea indemnizatie de 85%, eu fiind nevoita sa ma intorc la servici insarcinata fiind cu al doilea, Iar acum de 3 saptamani a venit pe lume al doilea baitel. intrebarea ar fi de ce nu as putea sa beneficiez si eu de concediul acela de crestere a copilului pana la varsta de 2 ani, si respectiv de acea indemnizatie??? legea e destul de interpretabila si ma gandesc sa depun totusi cerere dosar ptr al doilea copil, caci sunt curioasa in cazul in care imi respunge cererea ce motiv ar exista?? caci articolul acela din lege cu suprapunerea e destul de ambiguu, caci in cazul meu vb de ambii parinti in concediu. de aceea am mare nevoie de parerea dvs mai juridica decat a mea, caci nu-s avocaty si nici de ras pe la protectia sociala nu vreau sa ma fac.
ok
multumesc frumos si astep raspunsurile cu nerabdare
o zi buna
Răspuns la discuția bon fiscal sau chitanta?
Buna ziua,

Vad ca se raspunde aici
Ma puteti lamuri si pe mine, daca poate cineva s-o faca :(
as fi vrut o parere, mai multe privind cerinta mea de ami sus??
O zi buna
Răspuns la discuția bon fiscal sau chitanta?
Buna ziua,

Am si eu o intrebare, dar inainte d etoate vreau sa le explic si eu celor ce au intrebat mai sus depsre incasari cu bon fiscla sau op.
O factura se poate incasa integral sau partial, doar cu un singur instrument de plata, adika ori se foloseste plata prin banca - OP, ori chitanta, ori BON FISCAL, ori BO, sau ce alte instrumente mai exista. Ideea este ca pentru o incasare nu poti taia si bon fiscla si sa iti plateasca si prin banca caci asta ar insemna sa te inregsitrezi de 2 ori cu aceeasi suma la incasri si in acest caz apaar clientul tau ca si creditor la tine, fie ca-ti da banii odata prin banca. Deci, atentie trebuie sa va ganditi f bine inainte sa factei incasarea.
Acum am si eu o mare nelamurire si daca mi-ar raspunde cineva ar fi perfect, i-as ramane recunoscator.
Societatea la care sunt angajata, face comert cu ridicata al inputurilor ptr agricultura.
Ideea este ca procedura d evanzare este una simpla: clientul ridica marfa cu aviz e la depozit, in termen legal in se intocmeste si factura (conform unui singr aviz, sau mai multor avize functie de cate livrari au loc pana la momentul facturarii), si dupa ce se intosmeste facura, venitul s-a inregistrat in baza facturii, si s-a dscarcat si gestiunea mea in acelasi timp. Vindem si la persoane juridice: SC-uri, PFA-uri, dar si la perosane fizice "Ion Vasile".
PAsul urmator e incasarea facturii, care se face dupa cateva luni, in cateva rate, sau o rata, depinde de termenele stabilite de comun aocrd cu clientul.
INTREBAREA este, dupa 4 luni cand vine acea persoana fizica (la perosane juridice imi este clar, ori plateste cu OP, ori cu chitanta) la mine sa plateasca partial factura, ii tai BON FISCAL sau CHITANTA?
De ce va intreb eu acest lucru, deoarece se presupune ca, incasare prin casa de marcat, duce si la inregistararea veniturilor, si trebuie mentionat exact produsul ridicat, ori eu am inregistrat venitul odata cu facturarea, si sa presupunem ca un produs, de ex: PRODUS 1 s-a cumparata pe factura 3 kg X 300 LEI = 900 LEI + tva 171 lei = 1071, da...ok ...si alte produse la fel etc...si el vine dupa 4 luni la mine si-mi da o plata partiala (vorbesc numai in cazul perosanelor fizice) de 1000 lei cum as putea sa-i tai eu bon fiscal cu denumirea produselor si canittatea exacta?? eu la faza asta am un cod pe casa de marcat de ex INGRASAMINTE (categorie de und eface parte si produsul 1) si tai: INGRASAMNTE 1X1000 (TVA INCLUS) = 1000 si il scad din debit, nu mai am treaba cu venitul in registrat candva...etse oare corect? Intraebare e nu pot sa-i tai si lui in acest caz tot chitanta. Repet suntem autorizati ca fiind comert cu ridicata, iar la noi persoana fizica intra in aceeasi categ ca si persoana juridica, fiind producatori agricoli.
Poate sa-mi dea cineva un raspuns? Sau macar un text de lege, care sa ma lamureasca? Unde as putea sa fac eu adresa la AFP Bucuresti, sa primesc un raspuns bun?
Va mutumesc din suflet ptr timpul acordat.
O zi buna
Răspuns la discuția CINE POATE FI FUNCTIONAR PUBLIC ?
Salut
s-a rezolvat....modificat cererea...cu concediu fara plata (pt studii, etc.).
O zi buna