Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CINE POATE FI FUNCTIONAR PUBLIC ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CINE POATE FI FUNCTIONAR PUBLIC ?

Sunt casier la o primarie de la tara. Mi s-a spus ca functia mea nu intra in categoriile de functii care pot fi functionari publici. Va rog raspunde-ti, eventula dati si link de legislatie, daca un casier din administratia publica locala poate fi sau nu functionar public.
Nu intra in categ. functionarilor publici. Anexa 1 a Legii nr. 188/1999, prevede :

LISTA
cuprinzând funcţiile publice

I. Funcţii publice generale

A. Funcţii publice corespunzătoare categoriei înalţilor funcţionari publici
1. secretar general al Guvernului;
2. secretar general adjunct al Guvernului;
3. secretar general din ministere şi alte organe de specialitate ale administraţiei publice centrale;
4. secretar general adjunct din ministere şi alte organe de specialitate ale administraţiei publice centrale;
5. prefect;
6. subprefect;
7. inspector guvernamental.

B. Funcţii publice de conducere
1. director general din cadrul autorităţilor administrative autonome, al ministerelor şi al celorlalte organe de specialitate ale administraţiei publice centrale;
2. director general adjunct din cadrul autorităţilor administrative autonome, din aparatul ministerelor şi al celorlalte organe de specialitate ale administraţiei publice centrale;
3. secretar al judeţului şi al municipiului Bucureşti;
4. director din cadrul autorităţilor administrative autonome, din aparatul ministerelor şi al celorlalte organe de specialitate ale administraţiei publice centrale, director executiv în cadrul serviciilor publice deconcentrate ale ministerelor şi ale altor organe de specialitate ale administraţiei publice centrale, precum şi în cadrul autorităţilor administraţiei publice locale şi al instituţiilor publice subordonate acestora;
5. director adjunct din cadrul autorităţilor administrative autonome, din aparatul ministerelor şi al celorlalte organe de specialitate ale administraţiei publice centrale, director executiv adjunct în cadrul serviciilor publice deconcentrate ale ministerelor şi ale altor organe de specialitate ale administraţiei publice centrale, precum şi în cadrul autorităţilor administraţiei publice locale şi al instituţiilor publice subordonate acestora;
6. secretar al municipiului, al sectorului municipiului Bucureşti, al oraşului şi comunei;
7. şef serviciu;
8. şef birou.

C. Funcţii publice de execuţie
1. consilier, consilier juridic, auditor, expert, inspector;
2. referent de specialitate;
3. referent.

NOTÃ:
1. Funcţiile publice generale, altele decât cele prevăzute la pct. I, se stabilesc cu avizul Agenţiei Naţionale a Funcţionarilor Publici.
2. Funcţiile publice prevăzute la lit. B pct. 1 şi 2 se pot stabili şi în cadrul autorităţilor şi instituţiilor publice din administraţia publică locală care au un număr de minimum 150 de posturi.
3. Funcţiile publice de conducere prevăzute la lit. B pct. 7 şi 8, precum şi funcţiile publice de execuţie prevăzute la lit. C pot fi funcţii publice de stat, teritoriale sau locale.

II. Funcţii publice specifice

A. Funcţii publice de conducere
1. arhitect-şef.

B. Funcţii publice de execuţie
1. inspector de concurenţă;
2. inspector vamal;
3. inspector de muncă;
4. controlor delegat;
5. expert în tehnologia informaţiilor şi a telecomunicaţiilor;
6. comisar.

C. Alte funcţii publice specifice
1. manager public.
multumesc foarte mult !
zile bune neo21 !
Buna Help
AM si eu o nelamurire??
Cum intelegi voi "interesul perosnal legitim" din art 81, 82 - LEGE nr. 188 din 8 decembrie 1999 privind Statutul functionarilor publici - republicata?? (vezi mai jos)

Citez:
"ART. 81
(1) Raportul de serviciu se suspenda de drept atunci când functionarul public se afla în una dintre urmatoarele situatii:
a) este numit sau ales într-o functie de demnitate publica, pentru perioada respectiva;
b) este încadrat la cabinetul unui demnitar;
c) este desemnat de catre autoritatea sau institutia publica sa desfasoare activitati în cadrul unor misiuni diplomatice ale României ori în cadrul unor organisme sau institutii internationale, pentru perioada respectiva;
d) desfasoara activitate sindicala pentru care este prevazuta suspendarea, în conditiile legii;
e) efectueaza stagiul militar, serviciul militar alternativ, este concentrat sau mobilizat;
f) este arestat preventiv;
g) efectueaza tratament medical în strainatate, daca functionarul public nu se afla în concediu medical pentru incapacitate temporara de munca, precum si pentru însotirea sotului sau, dupa caz, a sotiei ori a unei rude pâna la gradul I inclusiv, în conditiile legii;
h) se afla în concediu pentru incapacitate temporara de munca, în conditiile legii;
i) carantina, în conditiile legii;
j) concediu de maternitate, în conditiile legii;
k) este disparut, iar disparitia a fost constatata prin hotarâre judecatoreasca irevocabila;
l) forta majora;
m) în alte cazuri expres prevazute de lege.
(2) În termen de 5 zile calendaristice de la data încetarii motivului de suspendare de drept, functionarul public este obligat sa informeze în scris conducatorul autoritatii sau institutiei publice despre acest fapt. (3) Conducatorul autoritatii sau institutiei publice are obligatia sa asigure, în termen de 5 zile, conditiile necesare reluarii activitatii de catre functionarul public.
ART. 82
(1) Raportul de serviciu se suspenda la initiativa functionarului public în urmatoarele situatii:
a) concediu pentru cresterea copilului în vârsta de pâna la 2 ani sau, în cazul copilului cu handicap, pâna la împlinirea vârstei de 3 ani, în conditiile legii;
b) concediu pentru îngrijirea copilului bolnav în vârsta de pâna la 7 ani sau, în cazul copilului cu handicap pentru afectiunile intercurente, pâna la împlinirea vârstei de 18 ani;
c) desfasurarea unei activitati în cadrul unor organisme sau institutii internationale, în alte situatii decât cele prevazute la art. 81 alin. (1) lit. c);
d) pentru participare la campania electorala;
e) pentru participarea la greva, în conditiile legii.
(2) Raportul de serviciu se poate suspenda la cererea motivata a functionarului public.
(3) Cererea de suspendare a raportului de serviciu se face în scris cu cel putin 15 zile calendaristice înainte de data când se solicita suspendarea.
(4) Suspendarea raportului de serviciu se constata în cazurile prevazute la alin. (1) lit. b) si la art. 81 alin. (1) lit. c), precum si în alte cazuri reglementate prin legi speciale, respectiv se aproba în cazul prevazut la alin. (2), prin act administrativ al onducatorului autoritatii sau
institutiei publice.
(5) Dispozitiile art. 81 alin. (2) se aplica în mod corespunzator si pentru cazurile prevazute la alin. (1) si (2). "

Trebuie motivat in cererea de suspendare a raporturilor aceast interes sau doar scrii din interes personal??#-o Ce e de fapt interes perosnal, altul decat cele enumerate la art. anter.?? hmm :-/
Cu stima
Lili
o zi buna
In principiu, toate cererile trebuie motivate, chiar si cele de suspendare (sau mai ales astea ;)).
Un interes este personal atunci cand doresti obtinerea unui folos, castig pentru tine. El trebuie sa fie legitim (adica in concordanta cu legea), altfel intrand sub incidenta legii penale, mult mai aspra decat o sanctiune disciplinara.
mai concret anume cam ce motive trebuie puse intr o cerere de suspendare cf. art.81, 82 din Legea functionarului public ? astept raspuns avizat , multumesc anticipat