avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1750 soluții astăzi
Forum Activitate cocolosdaniela

Activitate cocolosdaniela

Buna ziua! Sunt persoana fizica si am un efectiv de 51 de capre pe lapte ,pentru care primesc subventie de la APIA . Ce impozit va trebui sa platesc conform noii ordonante? Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Crescator de capre
terenul este icercuit ,dar fiind o zona cu distante intre case eu,scot caprele pe terenurile virane la pascut! Pe strada mea eu sunt ultima casa! dupa mine sunt terenri agricole necultivate! Vecina respectiva sta peste un cimp de circa 150ml ! stiam care clamatii se fac la oras ,daca vreun animal deranjeaza! Eu locuiesc in comuna cornetu jud ilfov ! avem regim agricol!
Am in proprietate un teren de 1170mp,din care 700 sunt in circuitul agricol. Cresc pe acest teren 50 de capre .Vecina mea ,care este la o distanta de 100 m de mine ma ameninta cu actiune in instanta pentru faptul ca cainele sau s-a imbolnavit din cauza caprelor ,care chipurile sunt purtatoare de capuse! Mentionez ca efectuez periodic deparazitare externa impotriva acestor capuse deoarece stam intr-o zona cu terenuri pline de balarii si deseuri! Zona este rurala si caprele sunt trecute la primarie in registrul agricol! Deci cred ca am voie sa cresc amimale! Poate cineva sa-mi spuna la ce ar trebui sa ma astept din partea ei? Poate ma indrumati catre o legislatie sau ceva de unde sa aflu sigur ce si cum! Multumesc anticipat!
Am un efectiv de 54 de capre pe lapte! As dori sa pot accesa ceva fonduri dar nu stiu cum! imi poate spune cineva cam ce ar trebui sa fac sau cu cine sa iau legatura pentru a ma indruma? multumesc !