avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 841 soluții astăzi
Forum Activitate LuminitaGroza

Activitate LuminitaGroza

Buna seara. Astazi am primit raspuns la cererea de despagubire de la EUROINS a daunei totale a autoturismului .Valoarea maximaa despagubirii ce poate fi acordata fiind de 4034 ron daca fac dovada repararii si 3026 ron fiind diferenta de calcul.Am ramas stuprefiata cand am vazut valoarea.Pentru un vw transporter cu 9 locuri fabricatie 1995 in stare impecabila (anul trecut a fost vopsit ,tot ce a trebuit pus pe ea a fost schimbat la timp iar Inainte cu 2 zile de accident am investit 900 lei pt schimb ulei ,filtre,placute frana)dovedita cu acte impreuna cu factura de transport de la locul accidentului pana la locul de domiciliu in valoare de 1600 lei acte care au fost depuse la sediul euroins ca cerere cu nr. inregistrare pentru despagubire
Astazi am primit doar o simpla coala cu sumele de 4034 ron sau 3026 ron fara sa mi se ataseze modul de calcul si raspuns la cererea pe care am trimis-o catre ei referitoare la transport de la locul accidentului.
Va rog sa ma ajutati in pasii ce am de urmat pentru ca nu sunt de acord cu aceasta suma mizera .
Consider ca m-i s-au incalcat drepturile si nici nu stiu de unde asputea incepe.
Va multumesc .
Va rog sa-mi spuneti daca in cazul unei daune totale a masinii in accident de circulatie nefiind vinovat pot sa cer de la firma de asigurari unde deschid dosarul pentru daune si despagubire sa-mi deconteze in baza facturii,transportul pe platforma a masinii avariate(dauna totala ) de la locul accidentului pana la locul de domiciliu.
Si inca ceva : inainte cu cateva zile de accident am facut investitii si imbunatatiri necesare in masina cu factura doveditoare .Daca pot sa solicit la asigurator despagubire pentru aceste recente investitii .?
Răspuns la discuția CAEN 4419
CAEN 4719.pt subiectul de mai sus scris gresit, va rog sa ma ajutati am scris 4419 in loc de 4719
Discuție CAEN 4419
Buna ziua. Va rog sa ma ajutati.Detin un magazin in care procent de 70 la suta reprezinta imbracaminte,20 la suta produse curatenie si 10 la suta ,dulciuri, conserve,biscuiti,bomboane, ceaiuri etc.Mentionez ca produsele alimentare sunt toate ambalate si sigilate. Doresc sa stiu daca codul 4419 este compatibil cu activitatea mea. Doresc sa stiu daca am nevoie de chiuveta in interiorul magazinului pe linga baia si chiuveta existenta in incinta. Sper sa ma lamuriti in aceasta privinta .Va multumesc