avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1307 soluții astăzi
Forum Activitate danbutnaru

Activitate danbutnaru

Buna ziua,

Chiar daca poate suna repetitiv si redundant fata de alte intrebari similare, va rog sa ma ajutati in intelegerea termenilor indexare, majorare si REactualizare din art. 80 codul muncii.... insa va rog sa imi dati ca argument eventual un articol, o prevedere o ceva in care este stipulat negru pe alb ce inseamna acesti termeni pentru a putea fi pusi in practica. da stiu se vor face trimiteri la CCM sau alte norme interne angajatorului care modifica grila de salarizare asa ca va intreb INDEPENDENT de aceste reglementari interne, daca exista pe undeva stipulat, prevazut in legislatia externa unei organizatii aceste explicitari. sa spunem ca nu a fost modificat CCM, nu au aparut modificari de grila. sa imi spuneti cum se face calculul corect la un salariu de incadrare (brut) si cu tot cu restul veniturilor (tichete/pensii pilon III, copil, prime) sa zicem de 10.000 de lei venit brut. eu inteleg ca 1.indexarea se face va face o data prin indicele de inflatie... dar cum? luna de luna? la suma totala.? care indice? cel anual? cel lunar? sa zicem ca am de recuperat acesti 10.000 de lei brut/luna total venituri timp de 12 luni. de la 01.01.2021 la 31.12.2021, care e calculul corect? se aplica acest indice de inflatie asupra tichetelor de masa, primelor, pensiilor - pilon III? se aplica doar la salariul brut sau la venitul brut? (care reprezinta de fapt total drepturi salariale) 2. majorare inseamna ca se va majora dreptul salarial daca au existat majorari, exemplu valoarea tichetului de masa sau reprezinta altceva??? 3. REactualizari = aici inteleg ca ar trebui sa intre dobanda penalizatoare, sau nu? daca nu intra aici dobanda, unde se incadreaza dobanda? si daca se incadreaza pe undeva care e dobanda care se aplica? si aceeasi dilema, la ce suma? la salariul brut sau venitul brut?.... sper ca nu am exagerat cu intrebarea dar neffind de profesie, economistii si juristii apelati cu aceeasi speta mi-au raspuns complet diferit. multumesc.
Buna ziua. speta: drum privat in cota indiviza. vrem sa montam o bariera la una dintre limitele de proprietate cealalta ramane libera. trebuie autorizatie de construire? am citit forumuri.. unii ca da ca e constructie ca.... tra la la.... atunci sa imi clasifice si mie cineva constructia (cladirea) numita bariera....!!! e absurd! totusi... daca trebuie AC in care articol de lege se incadreaza aceasta necesitate? Problema apare ca pentru obtinerea AC, e bineinteles nevoie de semnatura unui sarantoc care nu e de acord (are 4 clase) si intreb: cum putem noi restul.... 20 de familii ... sa il obligam sa fie de acord avand in vedere ca ne incalca dreptul la viata privata si la siguranta??? practic prin nemontarea acestei beriere.. cum este in prezent... cu toate semnele si interdictiile ”informative” puse la vedere (ACCES INTERZIS, DRUM PRIVAT, PROPRIETATE PRIVATA) drumul nostru privat e de fapt public. multumesc. PS. decizia de montare am luat-o in consens cu ceilalti coproprietari pentru ca au avut loc 4 spargeri in ultimele luni iar toate au venit pe fondul filarilor si a supravegherilor caselor. lucru dovedit si aratat la Politie. (inclusiv sarantocului i-au spart casa!!!). multumesc.