avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 823 soluții astăzi
Forum Activitate todorileana

Activitate todorileana

Proprietarul mentionat in talon doreste sa se deplaseze pt.intocmirea actelor,doresc doar sa stiu daca mai trebuie sa ii dau contractul pe care l-am facut intre noi scris de mana.Dar mai mult as dori sa stiu daca ii pot solicita cumparatorului sa semneze un contract sau proces verbal din care sa reiese ca ii vand vehiculul,ii dau cheile, talonul si cartea de inmatriculare a masinii in shimbul unei sume de bani,chiar daca va urma sa faca contractul cu proprietarul mentionat in talon.
Am incheiat un contract de vanzare-cumparare a unui autoturism in urma cu 4 ani.Acest contact a fost scris de mana,in 2 exemplare,primind in schimbul sumei stabilite cheile,cartea si talonul masinii.Acum doresc sa vand masina si am convenit cu clientul si cu proprietarul din talon al masinii sa se intocmeasca un nou contract de vanzare cumparare intre cei doi,urmand ca proprietarul mentionat in tolon sa elibereze cumparatorului un certificat fiscal si sa intocmeasca un contract de comodat,iar eu sa-i inmanez cheile,cartea de inmatriculare si talonul masinii in schimbul unei anumite sume.Acum va intreb:Mai este nevoie de actul de vanzare-cumparere pe care l-am intocmit cu proprietarul masinii( cel scris de mana,pt.ca nu-l mai gasesc)?Mai trebuie sa fac vreun contract cu noul client cum ca ii dau masina,cheile,cartea si talonul si apoi sa faca contractul de vanzare-cumparare si de comodat cu proprietarul mentionat in talon?Mai este nevoie sa am ceva la mana cum am vandut masina?
Răspuns la discuția Munca in week-end
todorileana a scris:

Este un singur post de fochist cu program de 8 ore.


Nu este birou de resurse umane,institutia este o scoala generala la sat,cu o centrala termica pe lemne cu ardere prin gazeificarea acestuia.Raspunderea acesteia nu o predam schimbului,ci acele 8 ore au fost repartizate ca sa le efectuez cum cred eu in cele 24 de ore/zi-noapte, astfel incat sa mentin agentul termic,iar sambata si duminica centrala nu se oprea Directorul .mi-a spus la inceput o data si asa a ramas.
Răspuns la discuția Munca in week-end
Este un singur post de fochist cu program de 8 ore.
Buna ziua,ma confrunt cu o situatie mai dificila si va rog sa ma ajutati.Am fost angajata a unei scoli in functia de fochist calificat si autorizat ISCIR ,in perioada 01.12.2012-11.03.2014.Din aceasta perioada,doar in 01.12.2012-30.05.2013 si 07.10.2013-11.03.2014 am asigurat agent termic fiind sezon rece,iar in restul perioadei adica 01.iunie 2013-06 oct 2013 nu am lucrat ,dar am fost platita in continuare .Am demisionat in 11 feb 2014,iar in 11.martie 2013 am terminat si preavizul solicitat prin scrisoare recomandata in care a fost mentionat ca in perioada 12.02.2014-20.02.2014 mi se acorda 7 zile de recuperare (din sambete -duminici) si ca in vacanta intersemestiala am mai beneficiat de 5 zile de recuperare cand centrala termica a fost oprita.si sa revin la munca pt, efectuarea preavizului deoarece initial am refuzat ..Am renuntat la acest loc de munca deoarece am considerat ca nu imi sunt acordate toate drepturile salariale pt. munca prestata .In iarna 2012-2013 (in afara de vacantele scolare) am lucrat 159 zile(inclusiv sambetele si duminicile din timpul cursurilor scolare)iar in iarna 2013-2014 am lucrat 138 zile(cu toate sambetele si duminicile perioadei).Nu am beneficiat de spor de noapte,desi in CIM am 4 ore/zi,4 ore/ noapte ,sambetele si duminicile mi s-au dat ca liber platit in perioada cat nu fac focul si atat,fara alte sporuri ,fara repaosul saptamanal,nici macar nu le-au mentionat in CIM desi munca mea era constanta,fiind platita cu cate 20,30,40.50 de ore (cum credea angajatorul)in plus la salar(dar nu in fiecare luna).Concediul pe anul 2013 nu l-am solicitat in scris,dar la incheierea CIM mi s-a spus ca mi-au fost acordate 10 zile in iulie 2013,10 zile in august 2013 si ca nu am dreptul la compensarea acestuia pt.ca mi-a fost deja platit.Incepand cu data de 01.ian 2014 mi s-a aprobat un salar de incadrare de 896 ron,dar pe fluturas era 853 ron,iar in februarie 806 ron.Va rog sa-mi spuneti daca este corect asa ceva si ce drepturi am daca acestea au fost incalcate?Va multumesc!Inca o intrebare:era legal contractul sau se poate considera nul?
Buna ziua,va rog sa ma ajutati.Vreau sa stiu daca se mai acorda ajutorul de nastere pentru cel de-al 4 -lea copil si daca trusoul sau contravaloarea lui se mai acorda,daca da in baza caror legi.Va rog sa specificati unde le pot gasi.Tin sa mentionez ca am nascut in data de 24.01.2012.Va multumesc foarte mult si va rog sa-mi raspundeti cat de repede!MULTUMESC ANTICIPAT!