avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 900 soluții astăzi
Forum Activitate nflorinel

Activitate nflorinel

am postat in aceasta sectiune deoarece este vorba de modificarea unui program vizitare minor,la care sa declarat recurs de catre fosta sotie in data de 03 aprilie 2008,comunicarea deciziei avand data postei 17 martie 2008,dupa cate cunosc prima si ultima zi nu se socotesc,dupa calculele mele ultima zi ar fi fost 02 aprilie, si doresc sa stiu daca recursul a fost declarat in termen sau nu ,va multumesc si va doresc o zi buna tuturor.
sunt divortat si am o fetita in varsa de 9 ani,copilul fiind incredintat mamei ,exista un program vizitare minor definitiv si irevocabil astfel:alternativ la sfarsit de saptamana ,unul pentru mine si celalalt nu,incepand de vineri orele 19.00 si pana duminica ora 18.00,precum si in prima jumatate din fiecare vacanta de vara si de iarna,anul trecut trebuia sa plec impreuna cu copilul in franta la paris in prima jumatate a vacantei de vara,obtinand si acordul ei notarial ca este de acord ca copilul sa calatoreasca cu mine,dar ulterior a venit cu o noua declaratie,prin care a spus ca nu este de acord ca fetita sa calatoreasca cu mine,asta dupa ce cumparasem si biletele de avion,acum vreau sa plec cu fetita tot in prima jumatate a vacantei si doresc sa introduc actiune in justitie pentru ordonanta presedintiala,ca sa nu mai ma lovesc de aceleasi probleme,si a-si dori sa stiu si eu care este temeiul legal pentru aceasta ordonanta presedintiala,si daca este tarziu introducerea ei la inceputul lunii martie.
Răspuns la discuția probleme vizitare minor
salutari,revin cu mentiunea ca am fost impiedicati sa plecam in Franta si vin cu o noua intrebare,programul de vizitare este urmatorul:alternativ la sfarsit de saptamana,unul pentru mine si celalalt nu,incepand de vineri orele 19.00 si pana duminica ora 18.00,precum si in prima jumatate din fiecare vacanta de vara si de iarna,daca copilul a fost la mine prima jumatate din vacanta ,respectiv din 16iunie pana la 01 august,dupa aceasta intra in vigoare cel cu un sfarsit de saptamana alternativ,deci pot sa i-au copilul in acest week-end incepand cu 10 august.
Răspuns la discuția probleme vizitare minor
poate ca m-am exprimat gresit a anula,cred ca mai corect ar fi sa de-a o noua declaratie notariala prin care sa spuna ca nu mai este de acord cu calatoria in franta,am vorbit cu cei de la politia de frontiera de la aeroportul otopeni si mi-au spus ca asa ceva se poate face sa vina cu o noua declaratie precum ca nu este de acord cu calatoria si eu nu pot trece frontiera impreuna cu copilul.
am intrat si eu pe site-ul taticisicopii.ro foarte frumos realizat dar in acelasi timp si foarte dureros,sunt unul dintre tati care sufera dupa copii si nu pot concepe ca noi tatii suntem niste marionete numai buni de platit pensie alimentara si in rest nu avem nici un drept ,avem o justitie de rahat.felicitari pentru site si sa speram ca vor veni vremuri cand vom avea si noi drepturi in legatura cu copii nostri,cum spunea cineva in alte tari exista custodie comuna a copilului.,doamne ajuta.
Răspuns la discuția probleme vizitare minor
multumesc pentru sfaturi si corectez este vorba de 28 iunie nu iulie,ar trebui sa plec impreuna si cu copilul in franta incepand cu 09 iulie,biletele de avion fiind luate,avind declaratia ei dar pe care o poate anula facand o noua declaratie notariala prin care zice ca nu mai este de acord si cu care sunt amenintat si care se poate pune in practica,sincer sa spun sunt asa de bulversat si stresat ca nici nu mai stiu ce sa zic.
Răspuns la discuția probleme vizitare minor
am contactat un executor judecatoresc si executarea se va face joi 28 iulie si in prezenta politiei de la sectia de care apartine dar ma indoiesc ca se va rezolva ceva favorabil,sigur se va recurge la tot felul de tertipuri si chichite pentru a nu fi adusa la indeplinire executarea,gen va pleca cu copilul de acasa atunci sau pur si simplu nu va deschide poarta(sta la curte) si atunci am inteles ca nu se poate intra cu forta in curte putand fi acuzati de violare de domiciliu.
Răspuns la discuția probleme vizitare minor
cine ma poate ajuta si pe mine cu un model de plangere penala pentru nerespectare program vizitare minor,multumesc.
cam in aceeasi situatie ma aflu si eu numai ca fosta sotie nu este plecata din tara,am o hotarare definitiva,irevocabila si investita cu titlu executoriu in care pot lua copilul in vacanta de iarna si de vara jumatate din vacanta respectiv prima jumatate joi dimineata voi merge cu executor judecatoresc si un echipaj de la sectia de politie pentru a pune in aplicare sentinta dar ma indoiesc ca se va rezolva favorabil,mentionez ca fetita are opt ani jumatate,si cred ca va urma si o plangere penala daca nu se conformeaza.
Răspuns la discuția probleme vizitare minor
La termenul de 8 noiembrie 2006 a avut loc o intelegere intre noi sa ii spun asa ,dar in continuare nu pot lu-a copilul pentru ca nici pana astazi 4 ianuarie nu am primit comunicarea ,ce se intampla de dureaza atat sa trimita o comunicare?