avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 535 soluții astăzi
Forum Activitate marius_francisc

Activitate marius_francisc

Buna ziua,va rog sa-mi spuneti pe scurt care sunt diferentele(impozite,taxe lunare,etc)dintre ii si srl!Am inteles ca costurile de infiintare sunt mai mici la ii dar vreau sa stiu ce-mi sugerati sa deschid ii sau srl?ce are voie srl si nu are voie ii,restrictii etc,mentionez ca vreau sa-mi deschid o alimentara!
Va multumesc
Am atunci o nelamurire:de ce am platit avocatul????nu ca sa-si faca treaba pana la capat???sau totusi...nu mai inteleg!!!eu l-am platit,si macar sa-mi comunice sentinta putea...zic eu,sau n-am dreptate???
Eu fiind mai tot timpul plecat,ca de asa natura e serviciul meu,nu aveam posibilitatea sa merg la arhiva instantei si nici nu aveam acces la internet!!!!
Pai daca nu se comunica eu de unde ar fi trebuit sa stiu cand se da sentinta???telefoane zilnic ????
Buna seara!Va rog sa-mi spuneti cum sa procedez in cazul meu!!!Am ramas fara permis anul trecut pentru viteza.Eram angajat la o firma de transport ca si sofer pe camion de mare tonaj!In acel moment nu-mi permiteam sa raman in "concediu" deoarece am o rata la casa si o familie de intretinut, in acel moment stateam foarte rau cu banii si am fost sfatuit sa fac contestatie,bineinteles am contactat un avocat si am inceput procedurile constient fiind ca nu am nici o sansa de castig dar hotarat sa muncesc mai mult sa pun ceva bani deoparte pe cand voi ramane in "concediu"!!!Dupa primul termen m-a sunat avocatu sa ma anunte ca nu prea avem sanse de castig,nu era ceva nou pt mine si ca s-a amanat la o alta data!Dupa cateva luni vazand ca nu ma mai suna d-nu avocat l-am sunat eu sa vad ce s-a intamplat la care el m-a intrebat daca nu am primit sentinta acasa,eu i-am rasp ca nu,dupa care mi-a zis ca am pierdut si trebe sa merg sa-mi predau permisul!Imi facuse ceva cerere cu care am mers la tribunal sa-mi elibereze o copie a sentintei dupa care am mers sa-mi predau permisul!NU am primit sentinta acasa,mentionez ca sotia a fost tot timpul acasa avand o fetita de 1an!!!Bineinteles ca datorita faptui ca de la pronuntarea sentintei pana am predat permisul trecusera 3luni suspendarea s-a majorat cu 30zile adica 120zile fara drept de reducere a suspendarii!!!Acum datorita acestui asa zis avocat eu raman fara salar timp de 4luni sa in cel mai rau caz fara locul de munca foarte bine platit!!!
Va rog sa-mi spuneti ce pot sa fac? Pot sa-i cer daune?Sau ce ma sfatuiti?
Va multumesc