avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1649 soluții astăzi
Forum Activitate miron18

Activitate miron18

Buna seara,

Am un caz personal:
Casatorita in Romania, cererea de divort a fost depusa in Romania de catre sot, cu incredintarea catre mama a custodiei copilului minor si stabilita pensie alimentara fixa cat si program de vizita, procesul este suspendat in baza dispozitiilor art. 242, alin. 1, pct. 2 conform Codului deprocedura Civila si are termen in luna septembrie 2012. Nu se poate finaliza ancheta sociala la domiciliul paratei din cauza ca nu a fost gasita la adresa din cartea de identitate (amandoi au aceeasi adresa in cartea de identitate, au avut domiciliu comun), domiciliul ei acum este in Italia, cat si a sotului. Avocatul lui din Italia sustine ca procesul se poate desfasura aici in Italia si insista si asupra programului de vizita asupra copilului.
Intrebare:
Procesul poate fi stramutat la o instanta judecatoreasca din Italia daca el este suspendat in Romania ?

Daca aveti intrebari, astept cu mare placere.
Multumesc, astept raspunsuri
Răspuns la discuția Proces de divort
Multumesc pentru raspuns. Ce ma sfatuiti sa fac in continuare ? Eu nu pot fi prezenta la adresa de domiciliu in momentul efectuarii anchetei. Mentionez ca nu ma reprezinta un avocat in tara, doar pe el.
Buna seara,

Sunt in proces de divort, a fost intentat de catre el, suntem amandoi stabiliti in strainatate (Italia), am fost prezenta la prima infatisare si chiar el a solicitat sa-mi fie incredintat copilul, am si semnat o instiinatre de acest gen in fata judecatoarei. Acum suntem la a doua amanare pe motiv ca nu s-a finalizat ancheta sociala, ancheta sociala a fost efectuata la adresa din Romania, unde am eu domiciliul in cartea de identitate, locatia respectiva nu are de a face cu cresterea unui copil, ea fiind adresa parintilor lui. Si acum intrebarea la care va rog frumos sa-mi dati un raspuns : Cum pot solicita efectuarea anchetei sociale in Italia avand in vedere ca instanta nu cunoaste adresa mea din Italia si daca pot sa apelez la asa ceva pentru finalizarea porcesului ? Am luat legatura cu avocatul lui si mi-a spus ca daca nu se finalizeaza ancheta sociala, se poate suspenda procesul. va rog sa-mi dati niste sfaturi in aceasta privinta. Multumesc frumos si astept raspuns