Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Casatorie Romania, cerere de divort depusa in Romania, ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Casatorie Romania, cerere de divort depusa in Romania, domiciliu Italia

Buna seara,

Am un caz personal:
Casatorita in Romania, cererea de divort a fost depusa in Romania de catre sot, cu incredintarea catre mama a custodiei copilului minor si stabilita pensie alimentara fixa cat si program de vizita, procesul este suspendat in baza dispozitiilor art. 242, alin. 1, pct. 2 conform Codului deprocedura Civila si are termen in luna septembrie 2012. Nu se poate finaliza ancheta sociala la domiciliul paratei din cauza ca nu a fost gasita la adresa din cartea de identitate (amandoi au aceeasi adresa in cartea de identitate, au avut domiciliu comun), domiciliul ei acum este in Italia, cat si a sotului. Avocatul lui din Italia sustine ca procesul se poate desfasura aici in Italia si insista si asupra programului de vizita asupra copilului.
Intrebare:
Procesul poate fi stramutat la o instanta judecatoreasca din Italia daca el este suspendat in Romania ?

Daca aveti intrebari, astept cu mare placere.
Multumesc, astept raspunsuri
Procesul poate fi stramutat la o instanta judecatoreasca din Italia daca el este suspendat in Romania ?

Nu este necesara mutarea procesului de divort in Italia, in conditiile in care in care acolo divortul dureaza minim 2 ani si costurile sunt enorme.

in cazul in care cei doi soti au resedinta in strainatate, divortul este de competenta Judecatoriei sector 1 Bucuresti.
Puteti imputernici o persoana sa va reprezinte.
Ancheta sociala se va efectua la domiciliul paratei din Italia

Succes!