avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 699 soluții astăzi
Forum Activitate angajat2006

Activitate angajat2006

Buna ziua, as avea nevoie de cateva lamuriri:
1. Sunt mamica de gemeni, stimulentul se acorda pt unul singur sau pt ambii copii?
2. Copiii fac 2 ani pe 23iunie2018, pt stimulent ar tb sa ma intorc in aprilie. Intrebarea mea este daca pot sa imi dau demisia de la locul actual si sa incep colaborarea cu alta firma. Daca da, contractul cu noul angajator poate fi si pe perioada determinata?
Buna ziua,as avea si eu nevoie de raspunsuri la 3 intrebari despre codul muncii
Pe 9apr firma a dat liber la toti angajatii pentru ca lucram pentru italia si la ei era Paste.Acum firma ne-a obligat sa venim la serviciu per 16apr,a doua zi de Paste
1.e legal sa ne oblige sa venim ca si compensare a zilei de 9apr state acasa?
2.am auzit ca daca decid sa ne plateasca 16apr cu 200%, ne vor trece ziua de 9apr ca si concediu de odihna,este posibil?
3.Daca decid sa ne plateasca ziua de 16apr cu 200%,pot cere sa compensez cu alte zile libere?Daca da,cate am dreptul?

Va multumesc anticipat
Răspuns la discuția avertisment scris
Multumesc pentru raspunsul promt.Credeti c-as putea s-o contest?
in data de 8martie m-am pontat 4 ore dupa care am plecat la medic ca mi-era rau de la raceala anuntant prin sms superiorul.Mi-a dat medical pe 8 si 9 martie.Astazi,cand ajung la serviciu, seful imi da sa semnez un avertisment emis pe 9 martie, cand eram in medical.E posibil?
Multumesc