Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... avertisment scris
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

avertisment scris

in data de 8martie m-am pontat 4 ore dupa care am plecat la medic ca mi-era rau de la raceala anuntant prin sms superiorul.Mi-a dat medical pe 8 si 9 martie.Astazi,cand ajung la serviciu, seful imi da sa semnez un avertisment emis pe 9 martie, cand eram in medical.E posibil?
Multumesc
Legea interzice concedierea pe durata concediului medical , nu si sanctionarea ... c.i.m. fiind suspendat de drept , consider ca si sanctionare dvs trebuia sa fie aplicata dupa revenirea din concediu medical ..
Multumesc pentru raspunsul promt.Credeti c-as putea s-o contest?
Da, se poate contesta aceasta sanctiune ... termenul este de 30 de zile de la data comunicarii ... actiunea este scutita de plata taxelor judiciare si se depune la Tribunalul n raza caruia domiciliati.